Úklid královéhradeckých lesů po loňské kalamitě odkryl historickou munici

V okolí bývalé letecké střelnice uprostřed královéhradeckých lesů se stále nachází vojenská munice, cvičná i ostrá. Nevybuchlou bombu našli pracovníci městských lesů v uplynulých dnech při odklízení následků kalamity z loňského roku. Munici uloženou v zemi přivolaní pyrotechnici přepravili bezpečně ke zneškodnění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nalezená munice (ilustrační foto) | Foto: Archiv Městských lesů Hradce Králové

Někdejší letecká střelnice leží jen několik kilometrů východně od Hradce Králové. Zřídila ji za druhé světové války německá armáda a až do roku 1990 ji využívali k výcviku bojoví piloti československého letectva.

„Když začalo to jejich cvičení, tak to bylo příšerný. To byl takový rámus, že se tady nedalo prakticky vůbec bydlet. To by bylo lepší se odsud odstěhovat, kdyby to takhle trvalo,“ vzpomíná chatař pan Hubert na desetiletí, kdy se nad Bělečkem, vesnicí 7 kilometrů východně od Hradce Králové, proháněly stíhačky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nálezech vojenské munice mluvil Jiří Fremuth

Připomínky cvičných náletů nachází lesníci dodnes. Naposledy si z městských lesů odvezli dvě cvičné pumy policejní pyrotechnici před několika dny.

„Československá armáda tady používala právě tyto slepé bomby, které váží 100 kilogramů. Patrony se tady nachází taky, může se stát a v posledních deseti letech se to stalo asi jednou nebo dvakrát, že se nalezla i ostrá munice z tohoto palubního děla," vysvětluje pěstební inspektor Radek Jůza.

"Tady vidíte betonový bunkr, který nám z té doby zbyl, kde tedy důstojníci byli schovaní a dohlíželi na provoz leteckých střeleb,“ ukazuje místo nálezu.

Vymezený prostor | Foto: Archiv Městských lesů Hradce Králové

Munice ať už cvičná nebo ostrá se v okolí bývalé letecké střelnice nachází zřídka, říká ředitel městských lesů Milan Zerzán.

„Je to jenom připomenutí té historie, co se tady dělo, Té munice tady nejsou tuny, ale sem tam se najde takový náboj. Ten náboj se může najít kdekoliv z války a může se najít i v tomto prostoru,“ poznamenává.

Lidé, kteří do lesů na východním okraji Hradce Králové vyráží za odpočinkem, se podle Milana Zerzána o své zdraví bát nemusí. V případě podezřelého nálezu je ale potřeba být opatrný a přivolat policii.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme