Úklid sněhu bude stát Středočeský kraj 420 milionů korun, víc než loni

Středočeský kraj, města i obce začaly sčítat náklady na zimní údržbu. Podle prvních výsledků bude letos stát úklid sněhu a ledu radnice i kraj mnohem víc peněz než loni. Zima totiž trvá déle, než je v kraji obvyklé, a zároveň napadlo více sněhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sníh ve městě | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Kraj letos zaplatí za zimní údržbu zhruba o 160 milionů korun víc než loni. Celkem by mělo jít o částku přesahující 420 milionů korun. Srovnání je však trochu zavádějící, protože loňská zima byla velmi mírná. V dlouhodobém srovnání dává v průměru kraj za zimní údržbu každý rok okolo 380 milionů korun.

Kraj peníze na zaplacení má. Zimní údržba se platí z financí na provoz Krajské správy a údržby silnic. Vedení kraje už ale připustilo, že část peněz na úklid sněhu a ledu bude muset vzít z letní údržby, kraj bude například méně sekat příkopy a šetřit bude muset i na opravě silnic.

Dokladem toho, že zima byla letos opravdu dlouhá, je i to, že první sníh ve Středočeském kraji napadl už v říjnu. V jiných letech je to většinou v listopadu nebo až v prosinci.

Například Kladno zatím letos zaplatilo za úklid sněhu skoro 21 milionů korun. Je to o pět milionů korun víc než loni. Ttřeba na konci února napadlo v Kladně víc sněhu než na České Sibiři na Benešovsku.

A třeba v Čelákovicích, které leží v Polabí, tedy nížině, byl předpoklad, že nárůst bude nižší, ale opak je pravdou. Letos tam za zimní údržbu zaplatí o sto procent víc než loni, zhruba jeden milion korun.

Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme