Ulice Karviné uklízejí nezaměstnaní. Od radnice za to dostanou stravenky

Radnice v Karviné vyzkouší novou pomoc dlouhodobě nezaměstnaným. Pokud dobrovolně odpracují jednu směnu při úklidu chodníků, dostanou za to jednu stravenku. Zájem je zatím velký a město doufá, že tímto způsobem v ulicích nahradí chybějící veřejnou službu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

úklid ulice | Foto: Tomáš Adamec

„Tady je tak velká nezaměstnanost, že tady člověk nezavadí o práci.“ Starší žena takto ještě nedávno uklízela chodníky v rámci veřejné služby. Pak ale zmizela spolu s dalšími dvěma sty lidmi, a to město na čistotě pocítilo.

Proto přišla radnice s jednoduchým obchodem, kterým chce nahradit zrušenou povinnost veřejné služby. Jedna dobrovolná šestihodinová směna rovná se jedna stravenka na 50 korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Martin Knitl se zajímal o nápad karvinské radnice, který pomůže uklidit město a zároveň podpoří nezaměstnané

„Určitě je to lepší než sedět doma. Město aspoň bude čisté a určitě je to výhoda,“ tvrdí Roman, nezaměstnaný, který bere do ruky koště nebo lopatu na sníh. Záleží na počasí. Za stravenku to podle něj stojí, protože jiná práce se dá sehnat těžko.

Se smutkem v hlase totéž udělá i paní Miroslava. Výplatu neviděla čtyři roky. „Já už jsem stará, tak jsem vděčná za to. Ze sociálky se nedá žít, to se fakt nedá za těch devět tisíc. Zaplatíte byt a nemáte nic, v dnešní době,“ konstatuje.

Na první partu nezaměstnaných bude celý den dohlížet Pavel Cieslar z karvinského magistrátu. Směny má vymyšlené a spoléhá na zájem lidí.

„Budou pracovat tři směny v týdnu, to znamená 18 hodin, a ve dvou skupinách. Pokud budou mít zájem, budou pracovat. Pokud ne, do práce nikoho nenutíme,“ říká Cieslar.

Místo zrušené povinnosti veřejné služby mobilizuje Karviná veřejně prospěšné pracovníky s minimální mzdou. Těchto prvních dvacet nezaměstnaných, jako jsou Roman a Miroslava, jsou další možností řešení. Peníze ale nedostanou. V kapse je bude hřát jenom jejich padesátikorunová stravenka.

Martin Knitl, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme