Ulice Prahy bude od září hlídat o 170 strážníků více. Opustí kanceláře a půjdou dolů s platem

Na 170 strážníků by mělo od září opustit kanceláře a začít hlídat pořádek v pražských ulicích. Zároveň zaniknou hned dva útvary a s nimi bude zrušeno přes 50 míst s příplatkem za vedení. Celkový počet 2 500 strážníků se ale snižovat nemá. S těmito změnami počítá další etapa reorganizace městské policie, kterou včera představil ředitel Eduard Šuster. Cílem má být zefektivnění práce městské policie, ale také šestimilionová roční úspora na mzdách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městská policie Praha

Městská policie Praha | Foto: Tomáš Adamec

O 40 více hlídaných křižovatek každé ráno, o 80 více ulic, kterými budou každou noc procházet strážníci. Desítky z nich naopak ubudou z kanceláří a dopravy, ale také ze speciálních pozic. Taková je představa ředitele Eduarda Šustera o tom, jaký dopad by měla mít druhá etapa změn v pražské městské policii.

„My jsme posuzovali všechny činnosti tak, jak jsou obsazeny a všechny pozice tak, jak jsou obsazeny. V okamžiku, kdy jsme vygenerovali tu možnost, že ta pozice může být bez náhrady zrušena, tak jsme se rozhodli tu činnost, pozici nebo ten útvar zrušit. Je to případ pohotovostního útvaru nebo analytického útvaru,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Organizační změny v pražské městské policii přiblížila redaktorka Evelyna Kulíšková.

Do zrušených útvarů patřil například oddíl lezců, dopravní skupina nebo skupina operativní pomoci. Také z nich přejdou strážníci přímo do terénu, anebo budou vykonávat původní činnost pod jednotlivými obvodními ředitelstvími.

Celkově se mají změny dotknout 250 pozic, z nichž by mělo být zrušeno celkem 53 míst s příplatkem za vedení. Přeřazení strážníci navíc půjdou dolů s platy. Se změnou funkcí klesnou především bývalí vedoucí pracovníci hned o několik platových tříd.

„Ta jednání nejsou u konce. Oni dostali nějaké nabídky, zvažují to. Minimálně 75 procent dotčených zaměstnanců bude dále pokračovat v pracovním poměru pro městskou policii," prohlásil Šuster s tím, že strážníci, kteří nabídku nepřijmou, budou muset odejít. To by ale znamenalo každému z nich vyplatit sta tisícové odstupné.

Přesto to podle Šustera znamená celkovou úsporu. „Tam existovaly skupiny, kde byl jeden vedoucí a jeden podřízený a rozhodně to nebyl jednotlivý případ. Takže za těch 20 let se ta organizace takto rozrostla a teď je potřeba to vrátit zpátky na zem. Ponese to s sebou nějaké náklady, to určitě ano, ale ty budou jednorázové. Ta úspora bude generovaná v řádu měsíců a let,“ poznamenal.

Kroky ředitele podpořily i tři nejsilnější odborové organizace městské policie. Proti se postavily menšinové Svobodné odbory samosprávy, které mimo jiné zpochybnily platnost zvolení i pravomoce Eduarda Šustera jako nového šéfa pražských strážníků. To ale primátor Prahy Tomáš Hudeček z TOP 09 odmítl.

Strážník Městské policie | Foto: Ladislav Bába

„Vše okolo mandátu pana ředitele městské policie jsme si ověřovali na ministerstvu vnitra a mělo by být v pořádku,“ uvedl.

Zářijové změny jsou součástí reorganizace, která začala na jaře snížením počtu náměstků ze čtyř na dva. Městská policie se také zbavila nepotřebného vybavení, vrátila Praze hummery, vznášedlo a desítky zbraní.

Na přelomu roku se chce vedení městské policie zaměřit na personální změny na úrovni obvodních ředitelství, v příštím roce pak na materiální vybavení. Zřejmě půjde i o dlouho plánovaný nákup vozidel, na kterém ještě pražští zastupitelé nenašli shodu.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme