Umělce ze Žižkova kvůli rekonstrukcím ateliérů nevyženeme, slibuje radnice Prahy 3

V posledních letech se umělci z žižkovských ateliérů obávají, že budou muset odejít. Část z nich byla před lety vystěhována kvůli rekonstrukci domu v Lupáčově ulici, teď radnice plánuje další stavební práce. Opravené ateliéry chce navíc předělat na byty. Upozornila na to opoziční ODS. Vedení Prahy 3 se prý ale umělců zbavovat nechce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žižkov, Praha. (ilustrační foto)

Žižkov, Praha. (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Ta hrozba vystěhování začala asi před pěti lety. Tehdy chodily po bytech nějaké komise, které všecko proměřovaly, byli velmi tajemní. Já jsem trochu zahořknul a chodím tam poměrně málo. Protože, víte, když máte strach, že vám někdo něco vezme, tak už to ani nechcete," svěřuje se známý fotograf Jan Saudek, který tvoří v ateliéru v Sabinově ulici.

Také tam radnice plánuje rekonstruovat. Nájemníci se proto bojí, že se situace z nedaleké Lupáčovy ulice bude opakovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osud žižkovských ateliérů se zajímala reportérka Evelyna Kulíšková

„Teď se pravděpodobně s nástupem nové koalice ruší ateliéry, čehož jsou dokladem nově vybudované ateliéry v Lupáčově ulici, kde současná rada rozhodla, že osm nových ateliérů, které jsou tady vybudovány, se přebuduje na malometrážní byty," říká k situaci Ondřej Pecha z ODS s tím, že podobný osud by mohl potkat i další umělecké ateliéry v obecních bytech v Českobratrské, Rokycanově a Sabinově ulici.

„Já zatím nevím, jak současná koalice plánuje další regeneraci panelových domů. Tady hned za rohem v Sabinově ulici jsou také ateliéry na střechách, kde jsme se už rozešli při jednáních na dopravní a investiční komisi, kde jsem byl já všemi ostatními členy přehlasován s tím, že ty ateliéry se tam měly rušit všechny. Takže očekávám, že tam byty budou asi taky,“ dodává Pecha.

Podle místostarosty Prahy 3 Ondřeje Ruta z klubu zastupitelů Žižkov (nejen) sobě to ale nepřipadá v úvahu. Zmíněné hlasování je prý dva roky staré a podklady, na jejichž základě komise hlasovaly, existenci atelierů zamlčely. Závěr byl proto přehodnocen a ani současná koalice podle Ruta nehodlá umělce vystěhovat.

Radnice stěhování popírá

„Minulé vedení radnice za účasti ODS chtělo naopak umělce v panelových domech vystěhovat za účelem komplexní rekonstrukce podobně, jako se to dělo v Lupáčově ulici,“ tvrdí Rut a pokračuje:

„My jsme se od začátku stavěli proti této komplexní rekonstrukci a na dalších panelových domech, ve kterých tvoří umělci, budou probíhat pouze zateplení vnějších plášťů a výměna oken. A ti umělci tam zůstanou a nebudou vystěhováváni."

Přebudování ateliérů v Lupáčově ulici na malometrážní byty ale místostarosta potvrzuje. Upozorňuje ovšem na to, že za vzniklou situací opět stojí ODS.

„Aby se radnici vrátila ta obrovská investice, která tam byla, tak se ty ateliéry rekolaudují na byty, ale jsou to prázdné ateliéry. Ty umělce, kteří tam tvořili, minulé vedení radnice za účasti ODS vystěhovalo," říká Ondřej Rut a ujišťuje, že Praha 3 o umělce na Žižkově velmi stojí.

„Je pravda, že tihle umělci jsou takovou solí země a že by tam měli zůstat, protože oni to zdobí. Hluboce věřím, že pár desítek let do té stovky tam ještě přežiju," doufá také Jan Saudek, stejně jako další jeho umělečtí kolegové.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme