Umělci chtějí oživit zaniklou osadu v Krušných horách. Vznikne tam přírodní galerie

V Krušných horách o víkendu ožívá zaniklá osada Königsmühle. Koná se tam setkání českých a zahraničních umělců. Svá díla tvoří v místech, kde stály domy, po nichž zbyly už jen ruiny. K práci používají pouze místní přírodní zdroje. Jejich výtvory v osadě zůstanou. Akci pořádá sdružení Antikomplex.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Land and artové setkání v Königsmühle | Foto: antikomplex.cz

Bývalou osadu Königsmühle můžete navštívit dnes do 23:00 a v průběhu celého víkendu. Potkáte tam malíře, řezbáře, básníky, divadelníky, muzikanty a mnoho dalších zajímavých osobností, kteří chtějí upozornit na výjimečnou lokalitu a alespoň na několik dní jí vrátit život.

Návštěvníky čeká doprovodný program s přednáškami, koncerty, procházkami s vyprávěním o zaniklé obci nebo promítání filmů. A proč právě osada Königsmühle? Podle organizátora Petra Mikšíčka jde o místo, které jako jedno z mála poukazuje na to, jak taková malá osada v minulosti vypadala.

„Je to úplně opuštěné údolí, kde jako by se zastavil čas. Nejsou tam žádné civilizační stopy, nevede tam cesta, jsou tam podmáčené louky, je tam přírodní rezervace. A uprostřed přírodní idyly se nachází šest ruin domů, které v Königsmühle stály.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Co návštěvníky Königsmühle čeká tento víkend, zjišťovala redaktorka ČRo Andrea Štromajerová.

Königsmühle je osada, která zůstala po odsunu v roce 1945 prázdná. Nikdo ji už neosídlil. V místě zaniklé osady lze spatřit zbytek po náhonu na mlýnský rybník. Do údolí vede zřejmě nejstarší památka v tomto místě a to asi 500 let stará úvozová cesta místy až tři metry hluboká.

Sdružení, které akci pořádá, pracuje už několik měsíců na částečné obnově osady. V letošním roce například upravili vnitřní prostory největší budovy, kterou je bývalý statek.

„Provozujeme tam improvizovanou hospůdku, máme tam od kamarádů z Německa kuchyni, kde se vaří krušnohorské speciality. Stavíme tam divadelní sál v ruinách, kde v pátek a sobotu večer bude probíhat divadelní představení Do nepaměti,“ vysvětluje Mikšíčk.

Sdružení chce proměnit osadu ve významnou krušnohorskou lokalitu. Nejde ale o jednoduchou věc. Informace o její historii nejsou téměř žádné. Petru Mikšíčkovi pomohlo jedno neobvykle náhodné setkání.

„Když jsem tam byl poprvé na výletě se skupinou turistů, tak se ve skupině objevila paní Rosemarie Ernst, která se v Königsmühle narodila,“ vypráví Mikšíček.

Díky tomuto setkání paní Ernst sepsala své vzpomínky do knihy, která by měla vyjít i v českém jazyce. Vzpomínky o své rodině bude Rosemarie Ernst předčítat spolu s Mikšíčkem v jednom z domů osady, kde se narodila.

Andrea Štomajerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme