Umělecká škola v Počátkách se stěhuje. Po létech opustí vlhké prostory v Tyršově ulici

Po více než třech desetiletích se muzikanti ze základní umělecké školy v Počátkách na Pelhřimovsku konečně přestěhují z vlhké a plesnivějící budovy v Tyršově ulici do nového. Cesta k nalezení vhodného objektu byla v malém městečku na Pelhřimovsku složitá. Nakonec bude škola sídlit v budově nového zdravotního střediska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova ZUŠ v Počátkách. | Foto: Hana Mikulincová | Zdroj: Český rozhlas

Umělecká škola má sídlo v rozpadajícím se nezatepleném objektu v Tyršově ulici, který patří řádu boromejek.

Podmínky mají hudebníci velmi špatné, je tam vlhko a plesnivo. Udělat zásadní opravu je podle Martina Vaverky, ředitele Základní umělecké školy Kamenice nad lipou, která má v Počátkách pobočku, nesplnitelným snem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o stěhování počátecké ZUŠ natočila redaktorka Hana Mikulincová.

„Církve ani města nemají prostředky na to, aby nám dovolili zásadně zrekonstruovat dům. V podstatě co se týče hudebních nástrojů, ty mají velkou hodnotu, v tomhle počasí tady abnormálně trpí, ať jsou to klavíry, nebo akordeony,“ řekl Vaverka.

Velkou újmu na několika nástrojích prý zaznamenali třeba po velkých prázdninách.

V počátecké lidušce se učí hře na hudební nástroj devadesát dětí přímo z místa i z okolních obcí, kolem třinácti vyučujících dojíždí z Kamenice.

Umělecká škola se postěhuje opět do soukromých prostor, do horního patra nového zdravotního střediska, za léčebnu dlouhodobě nemocných. Vhodný městský prostor totiž počátecká radnice nemá.

Budova, kam se přestěhuje ZUŠ v Počátkách. | Foto: Hana Mikulincová

Do nových vzdušných a suchých tříd by se chtěli hudebníci přestěhovat do května. Velikost je značně rozdílná.

„Do jedné se vejdou i dva klavíry, což je pro nás poměrně důležitá věc při výuce komorní hry klavírů a a hlavně budeme mít o jednu třídu více,“ řekl Vaverka.

To je praktické i vzhledem k tomu, že se hudebnický sbor neustále rozrůstá.

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme