Uniformy, zbraně a technika. V Březiněvsi si připomněli květnové povstání

V Česku začínají akce k 70. výročí konce druhé světové války. Březiněves na severu Prahy se dnes proměnila ve válečnou zónu z období protektorátu Čechy a Morava. Pořadatelé chtěli lidem připomenout, jak vypadaly květnové dny v roce 1945, které doprovázela řada povstání proti německým okupantům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Březiněvsi si připomněli 70. výročí květnového povstání a konce druhé světové války | Foto: Jaroslav Gavenda

V březiněveském parku vyrostly tábor protiletecké obrany a německé velitelství, u kterého hlídkovaly jednotky Wehrmachtu a SS.

Scénka byla zasazena do období, kdy se už lidé v roce 1945 dozvádají, že se v Praze schyluje k povstání. Dojde proto ke konfliktu mezi německými vojáky a civilním obyvatelstvem.

Ke konci ukázky se do bojů přidali i vojáci Rudé armády, kteří společně s povstalci nacisty porazili.

Pořadatelé chtěli touto rekonstrukcí bitvy přiblížit, jak taková povstání proti okupantům před 70 lety v protektorátu vypadala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Březiněves se proměnila ve válečnou zónu. Lidé si připomněli 70. výročí konce 2. světové války. Na místě byl i reportér Jaroslav Gavenda

Kolem parku, kde se bojovalo, byla také vystavena tehdejší vojenská technika Německa a Sovětského svazu. Lidé mohli vidět například auta nebo motorky, které Němci používali, a mohli si do nich také sednout.

„Je plno nadšenců, kteří se zabývají tím, jak techniku rozchodit a držet ji při životě i po 70 letech, co skončila válka. Krom motorizované techniky tady můžete vidět i cyklisty s originál koly z té doby, a dokonce i ruský armádní povoz,“ popsal Ladislav Jakubášek z pořadatelské týmu Armfort s tím, že akci připravují asi rok dopředu.

Muži převlečení za vojáky návštěvníkům ukázali tehdejší zbraně. K vidění bylo také oblečení, ve kterém chodili civilisté během války. Zástupci Rudé armády přivezli dokonce i koně, na kterém se mohl kdokoliv svézt.

„Koně se využívali jako tažná zvířata. Tahali vozy se zásobami, municí, dělostřelectvo, kánony. Pro takovou, dneska by se řeklo, logistickou práci. V sovětské armádě byly i za druhé světové války jezdecké oddíly, speciálně kozáci, kteří byli využíváni jako rozvědka,“ přiblížil jeden z mužů převlečený za vojáka Rudé armády.

Přijeli sem také vojenští nadšenci z jiných klubů. Návštěvníci tak viděli vojáky Spojených států s technikou, kterou během druhé světové války používali, včetně amerických džípů.

V Březiněvsi si připomněli 70. výročí květnového povstání a konce druhé světové války | Foto: Jaroslav Gavenda

Jaroslav Gavenda, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme