Unikátní pražský kostel architekta Plečnika slaví 80 let od vysvěcení

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze na Vinohradech slaví osmdesát let od svého vysvěcení. Unikátní stavba připomínající egyptské pyramidy slovinského architekta Josipa Plečnika podle odborníků předběhla dobu. I proto se unikátní stavba stala Národní kulturní památkou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně, Náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha 3

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně, Náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha 3 | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Věž chrámu Nejsvětějšího Srdce Páně v sobě skrývá mimo jiné sklad, videosál a
knihovnu. Po vnitřním chodníku se dá dostat nejen k proskleným hodinám, ale také až na vrchol stavby k měděné bání se čtyřmi metry vysokým křížem.

Katolický kněz Miloslav Fiala, který v kostele působí už dvacet let, si chválí také místní akustiku. Díky ní se v kostele pořádají koncerty duchovní hudby souborů z celého světa.

„Každý člověk, který tam vstoupí, který jen z dálky třeba pozoruje ten chrám a ze zvědavosti tam nahlédne, je osloven krásou těch výtvarných myšlenek Plečnika. A pochopitelně, pokud tam prodlí chvíli, tak se tam zklidní. Je to takové zvláštní místo, které nemá obdoby ani v Praze, ani v České republice a řekl bych, že ani ve střední Evropě,“ přiblížil kněz.

Plečnika při projektování kostela ovlivnilo jeho studium v Egyptě. Podle Fialy navíc promyslel každý detail nejen exteriéru, ale také vnitřních prostor.

„Každá ta lampa, veškerá vnitřní výzdoba vyšla z jeho ruky, je to jeho idea. V tom je také jeho zvláštnost, v tom množství světel. Socha Krista krále, který tam trůní nahoře, a všechno ostatní, ti národní světci, kteří lemují čelný prostor chrámu,“ uvedl.

Alžběta Havlová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme