Unikátní vědecké centrum v Třeboni se zabývá výzkumem řas
Unikátní vědecké laboratoře vznikly v jihočeské Třeboni. Ve starém barokním mlýně mají špičkové centrum na výzkum řas, sinic a bakterií. Jde o jediné místo v České republice, kde se ve velkém množství pěstuje dnes tolik populární zelená řasa Chlorella.
„Naše pracoviště se už přes 50 let zabývá komplexním výzkumem řas a jejich využitím v biotechnologiích,“ říká vedoucí centra Algatech Ondřej Prášil a pokračuje:
„Unikátní na našem pracovišti je to, že se zde skloubí základní výzkum právě s těmi aplikacemi. Studujeme jak základní biologické pochody, které v řasách probíhají, tak i jejich aplikaci v medicíně, ve výživě a jiných oblastech.“
Pracovníci centra Algatech v Třeboni mluví o výzkumu řas a pěstování chlorely. Natáčela Mária Pfeiferová
Umístění centra na břehu Opatovického rybníka si pochvaluje. „Místo, kde se nacházíme, má úžasnou historii, úžasného genia loci. A to je jeden z důvodů, proč se tady tak dobře pracuje, proč se tady lidem tak líbí a dobře bádá,“ dodává Prášil.
Ve velké nádrži probublává zelená řasa chlorella. Stará se o ni Jiří Kopecký. „Do náplně mé práce patří i starost o toto velkoplošné zařízení pro kultivaci chlorelly pod širým nebem,“ popisuje.
Prostory laboratoří Algatech jsou unikátní nejen chlorellou samotnou. „Byli jsme v naší republice určitě první, už před více než 50 lety. A jsme jediným producentem chlorelly v České republice, takže i to množství je pro naši republiku jedinečné. Nikdo jiný nevyprodukuje tak velké množství chlorelly jako my,“ tvrdí Kopecký.
Algatech láká k výzkumům vědce z celého světa. Špičkové vědecké centrum vzniklo z evropských peněz za 125 milionů korun.