Unipetrol RPA má zveřejnit detaily znečištění Bíliny

Lovosická chemička Unipetrol RPA by dnes podle všeho měla oznámit, jaké konkrétní látky o Vánocích znečistily řeku Bílinu. Společnost slíbila, že vše oznámí do konce ledna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norná stěna na Bílině | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Šlo o jednu z nejhorších ekologických havárií a řeka se z ní bude ještě dlouho vzpamatovávat, říká Jan Svejkovský z Povodí Ohře:

"První takové největší vyčištění bude, až všechno roztaje, zachytí se na norných stěnách a odtud se s tím sorbentem dostane pryč z řeky a při větších průtocích v podstatě dočistí."

Škodlivé látky unikly do řeky Bíliny z provozu chemického koncernu Unipetrol RPA v noci před Štědrým dnem. V řece způsobily masivní úhyn ryb. Přes veškeré úsilí hasičů se znečištění dostalo až do Labe.

Největší havárii za posledních několik let šetří Povodí Ohře společně s Českou inspekcí životního prostředí. Unipetrolu hrozí vysoká pokuta. Firma už byla v minulosti za stejný prohřešek postižena. Česká inspekce životního prostředí jí vyměřila milionovou pokutu za znečištění Bíliny v červenci 2007.

Jana Petrová, Veronika Kindlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme