Uprchlíci z Iráku, které policie zadržela na cestě do Německa, znovu požádali o azyl v ČR

Skupina šestnácti křesťanských uprchlíků z Iráku, které policie zadržela na cestě do Německa, znovu požádala o azyl v Česku. Budou převezeni do zařízení v Zastávce u Brna. Policie také propustila dva řidiče, kteří křesťanské uprchlíky z Iráku vezli do Německa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iráčané, kteří měli namířeno do Německa, přenocovali v Interhotelu Bohemia v Ústí nad Labem. Ráno pro ně přijeli policisté s dodávkami a převezli je na služebnu | Foto: Lucie Valášková

„Cizinci opětovně požádali o azyl v České republice. Bude opětovně zahájeno azylové řízení a cizinci budou převezeni do pobytového zařízení v Zastávce u Brna,“ potvrdila krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

„Ministerstvo vnitra v rámci příslušného správního řízení opětovně zkoumá, zda existují důvody pro udělení mezinárodní ochrany. Každá osoba, která na našem území požádá o mezinárodní ochranu, je umístěna do přijímacího střediska v Zastávce u Brna, kde jsou učiněny prvotní úkony,“ vysvětlila mluvčí ministerstva vnitra Martina Němcová.

Pokud iráčtí křesťané azyl v Česku napodruhé nezískají, ministerstvo vnitra je přesídlí zpátky do vlasti.

Česko převezme z Německa 20 křesťanských uprchlíků, kteří odešli z Okrouhlíku

Číst článek

Skupinu, která jela v mikrobusu brněnského dopravce, zastavili policisté včera na dálnici D8 zhruba 8 kilometrů od německých hranic.

Uprchlíci si ve středu vyzvedli pasy na ministerstvu vnitra a včera zažádali o ukončení statusu azylantů. Policistům po zadržení přiznali, že chtěli vycestovat do Německa.

Poté strávili noc v hotelu v centru Ústí nad Labem, odkud je ráno policisté převezli na služebnu k výslechu.

Řidiče, kteří Iráčany vezli, policie podezřívá z převaděčství. „V případě řidičů byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice,“ doplnila Hyšplerová. Oba muže, kteří veškerá obvinění odmítají, policie po výslechu propustila.

Policie podezírá řidiče Iráčanů, že migrantům pomáhali k nedovolenému překročení hranice

Číst článek

Ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek považuje rozhodnutí iráckých uprchlíků odejít do Německa za nešťastné. „Celé mě to mrzí. Myslím, že to od nich bylo nešťastné a nerozumné. Konkrétně město Brno a celá řada dobrovolníků tam udělala pro ně kus práce a myslím si, že udělali chybu a že se nechali zlákat nějakou iluzí, která se nakonec ukáže jako nepravdivá,“ řekl ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům, komentuje původní rozhodnutí 16 iráckých uprchlíků opustit Českou republiku

Iráčanům s cestou do Česka pomohl Nadační fond Generace 21. Ten přivezl celkem 89 křesťanských uprchlíků.

Z nich jako první odjelo 25 lidí z Okrouhlíku u Jihlavy do Německa. Německé úřady chtějí 20 z nich vrátit do Česka, zbylá pětičlenná rodina se vracet nebude, protože otec již v Německu dostal azyl. Před týdnem pak odletěla zpět do vlasti osmičlenná rodina z Brna. Důvodem byl stesk po domově.

O zbývajících 40 uprchlíků, kteří pobývají v Praze a Soběšovicích na Frýdecko-Místecku, se chce Nadační fondu Generace 21 dál starat minimálně po celý první rok jejich pobytu v Česku. Podle Slezské diakonie, která se stará o uprchlíky v Moravskoslezském kraji, se v regionu zatím problém nevyskytl. Uprchlíci by se měli příští týden stěhovat do bytů.

Skupina žijící v Praze podle dřívějších informací Armády spásy, která jim v metropoli pomáhala s ubytováním, další stěhování neplánuje.

Původně chtěl fond do ČR převést přes 150 lidí. Vláda však v reakci na odmítání azylu ze strany Iráčanů před týdnem program na přesídlení uprchlíků zrušila.

ČTK, ČRo, Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme