Uprchlický tábor ve Vyšních Lhotách budou střežit policisté i žiletkový plot

Útěku migrantů z uprchlického tábora ve Vyšních Lhotách bude bránit 4,5 metru vysoký žiletkový plot, soukromá agentura i policisté. Obyvatelům obce na Frýdecko-Místecku to slíbili zástupci ministerstva vnitra. První běženci se sem nejspíš přestěhují na konci října.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opuštěný areál ve Vyšních Lhotách | Foto: Andrea Brtníková | Zdroj: Český rozhlas

Obyvatelům Vyšních Lhot vysvětlovali zástupci ministerstva vnitra zabezpečení uprchlického tábora. Zařízení bude podle úředníků připomínat spíše vězení.

Místo žadatelů o azyl navíc do Beskyd zamíří čekatelé na vyhoštění, kteří nebudou moci opustit střežený areál.

„Cizinci nemohou na vycházky. Pakliže někdo uteče, tak to jsou naprosto výjimečné případy. Místním občanům jsme schopni zajistit stejnou úroveň bezpečnosti jako dosud,“ vysvětluje náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Útěku migrantů z tábora ve Vyšních Lhotách bude bránit plot i policisté, slíbili obyvatelům zástupci ministerstva. Natáčel Stanislav Janalík

Podobně obyvatele uklidňoval také náměstek ministra vnitra Jiří Nováček:

„Vzhledem k technickým opatřením - žiletkový plot, kamerové systémy - je velmi málo pravděpodobné, že někdo dokáže zařízení opustit. Opravdu je to výjimečná situace. V okolí je pak dostatečná síla policie, aby takovou situaci řešila.“

Pořádek přímo v zařízení bude hlídat soukromá agentura a zhruba 85 policistů. Stát počítá také s posílením okolních policejních oddělení i úpravami areálu. Do tří měsíců by mělo být vše připraveno.

„Teď proběhne administrativní proces, pak stavební přípravy, zkouška a začnou přicházet první klienti tohoto zařízení. Může se tak dít na konci října,“ upřesňuje náměstek ministra vnitra Jiří Nováček.

Kolik stojí pevnost Evropa? A kdo na ní vydělává?

Číst článek

I kvůli jinému typu zařízení obec za migranty nemá dostat ani korunu. To chce ale nezávislá starostka Dana Nováková změnit.

„Budeme tlačit na vládu, aby minimálně to, co se nazývá poplatek za klienta, byl vztažen i na zařízení tohoto typu,“ říká Nováková a dodává:

„V obci je otázka umístění nelegálních imigrantů tématem číslo jedna. Naši občané sice vědí, že nejsme schopni ovlivnit využití areálu, ale samozřejmě jako celý zbytek republiky sledují s obavami, co příliv uprchlíků do Evropy přinese.“

Uprchlický tábor ve Vyšních Lhotách má mít kapacitu 220 míst. Migranti by v něm měli strávit nanejvýš 180 dní.

Stanislav Janalík, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme