Uprchlík z Drahonic tuberkulózu nemá, ukázaly laboratorní testy

Výsledky testů potvrdily, že uprchlík z detenčního zařízení v Drahonicích na Lounsku nemá tuberkulózu. Podezření se objevilo ve čtvrtek v souvislosti s výsledkem rentgenového vyšetření. Muž z Pákistánu byl následně hospitalizován na izolované jednotce plicního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Detenční zařízení pro uprchlíky v Drahonicích na Lounsku | Foto: Jan Beneš

„Dnešní výsledky laboratorního vyšetření potvrdily negativní výsledek,“ oznámila mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková.

Muž už v nemocnici nezůstává. „Po vyhodnocení provedených testů bylo vyloučeno podezření na aktivní plicní tuberkulózu a pacient byl propuštěn. S výsledkem jsme v rámci standardních postupů seznámili zástupce krajské hygienické stanice,“ potvrdil Jiří Vondra z Krajské zdravotní.

Podle Novákové už také pominula bezpečnostní opatření, která kvůli podezření na TBC v Drahonicích platila. Tím hlavním byl zákaz přemisťování uprchlíků mimo zařízení.

„Mimořádné karanténní opatření, které Správa uprchlických zařízení v Drahonicích zavedla koncem minulého týdne, tak bylo ukončeno. Díky tomu, že u cizinců provádíme vstupní prohlídky, což je mimo jiné možné díky jejich zajištění, odhalíme případné nemoci včas,“ doplnila.

V areálu bývalé věznice je asi 80 uprchlíků, které 12. října převezla Správa uprchlických zařízení z Bělé na Mladoboslavsku. Objekt v Drahonicích je uzavřený, má kapacitu 240 míst. Obehnán je dvěma ploty, cizinci ho nesmějí volně opouštět. Do zařízení nastoupilo v říjnu 60 zaměstnanců.

Před otevřením Drahonic vznikla petice místních obyvatel, kteří uprchlíky v areálu bývalé věznice nechtěli. Lidé z přilehlého Lubence teď poslali dopis premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), v němž si stěžují na to, že z oblasti podle nich vzniká mimo jiné i kvůli uprchlickému zařízení sociálně vyloučená lokalita.

ČTK, Iva Zítková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme