Uprostřed Třineckých železáren chytají rybáři pstruhy

Hutě a vysoké pece jsou vším možným, jenom ne kusem romantické přírody. Přesto přímo uprostřed železáren v Třinci na Frýdecko-Místecku je ideální místo pro rybáře. Pokud se smíří s tím, že budou sedět u spleti potrubí, mají šanci ulovit dokonce i pstruhy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pstruhová sezóna začala i na Harcovském potoce v Liberci | Foto: Ivana Bernáthová

Kdyby Libor Kocina z rybářského svazu v Třinci stál někde na samotě u lesa, nebylo by na tom nic divného. Jenže je uprostřed velkého areálu železáren na břehu řeky Olše.

„Vedle válcovny ústí jeden chovný potok, potom hned vedle vysoké pece je chovný potok Líšnice. Takže není problém tu ulovit pstruha,“ říká Kocina.

Jsou tady také ostroretky, ledňáčci, potápky, nedávno přiletěla z Karviné i labuť.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rybaření v huti natáčel redaktor Martin Knitl

„Fakt ty ryby tady jsou s tím, že nám je přes zimu občas vyžerou kormoráni, to je ten problém,“ vysvětluje Kocina.

Tím to ale nekončí. Přímo u vysoké pece musí žít snad jen drsní chlapi na šichtě. Je to ale velký omyl. Právě tady, kde to žhne, hnízdí už 13 let poštolky. Petra Jurásková z Třineckých železáren ukazuje nahoru mezi šedivé roury:

„Poštolky tady kromě toho hluku nic neruší. Paradoxně uprostřed hutí, kde to hlučí, mají klid.“

Jak moc je pro ptáky nebo ryby důležité, že mají klid, ukazuje tato nebývalá železárenská fauna. Jako by tito tvorové dobře věděli, že kromě rybářského lístku musí lovci projít i vrátnicí. A to není jednoduché.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme