Úřad ombudsmana se zaměří na ovzduší na severu Moravy

Dlouhodobě špatným ovzduším na Ostravsku se zabývá i úřad ombudsmana. Dostal řadu stížností od lidí i neziskových organizací.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Špatné rozptylové podmínky (ilustr. foto)

Špatné rozptylové podmínky (ilustr. foto) | Foto: F. Tichý

Zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová chce prověřit, jestli úřady využívají všech možností, které mají a které by mohly zlepšit ovzduší na Ostravsku. Zaměří se přitom na všechny zdroje znečištění.

"To znamená, na opatření, která byla provedena nebo mohou být provedena v dopravě, i opatření, která se týkají spalování v domácnostech."

Přehrát

00:00 / 00:00

Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová v pořadu Stalo se dnes

"A to těžiště našeho sledování bude určitě zaměřeno na dominantní původce znečištění toho průmyslového charakteru, mezi ně bezesporu patří ArcelorMittal," řekla Seitlová Českému rozhlasu.

Ve večerním pořadu Stalo se dnes zástupkyně ombudsmana také upozornila, že Ostravsko je sociálně velmi slabou oblastí, zejména v příměstské zástavbě. Je proto třeba pomoct tomuto regionu připravit taková opatření, která by kvalitu ovzduší zlepšila, ale zároveň by byla reálná.

Za nejzávažnější na celé situaci Seitlová podle svých slov považuje negativní dopady na zdraví obyvatel.

"Víme z těch studií, které jsou prezentovány, že dochází k tomu, že negativní dopady se odráží právě na zdraví dětí, a to mě nenechává klidnou. Myslím si, že by to nemělo nechávat klidnými ani ministerstva a další ústřední orgány. Vždyť ministerstvo zdravotnictví má bezpochyby také řadu nástrojů, kterými by mohlo okamžitě pomoci," uvedla Jitka Seitlová.

Výsledky svého šetření chce kancelář ombudsmana mít do několika týdnů.

Marika Táborská, Silvie Mikulcová, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme