Úřad práce se chystá na vlnu propuštěných horníků, přímo v Paskově zřídí mobilní poradnu

Zatímco vše naznačuje, že Důl Paskov, který firma OKD hodlá zavřít na konci příštího roku, se podpory státu nedočká a o zaměstnání přijdou stovky lidí, ohroženým horníkům se už začíná nabízet pomocná ruka. Přímo v Paskově má od začátku roku působit mobilní poradna ostravského úřadu práce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Paskov | Zdroj: ČTK

Podle mluvčí Úřadu práce ČR Kateřiny Beránkové se lidé v poradně třeba dozví, co mají dělat ještě před tím, než výpověď dostanou. Budou tak potom mnohem lépe připravení.

„Plusem je to, že poradenství je individuální, a v případě, že je přímo na pracovišti, tak na ně mají pracovníci úřadu práce také mnohem více času,“ říká Beránková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fungování mobilní poradny popsala Radiožurnálu mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková

Mobilní poradna bude nabízet také pomoc s výběrem vhodného rekvalifikačního kurzu nebo informace o volných místech a podmínkách pro získání sociálních dávek.

OKD ještě nemá přesný plán propouštění, které by se Dolu Paskov mělo týkat zejména v příštím roce. Už letos někteří horníci odejdou na jiné šachty, pro velkou část se ale jiná práce nenajde.

„Z vyjádření OKD vyplývá, že počítají s tím, že by bylo uvolněno zhruba 1200 lidí. Je to samozřejmě vysoké číslo, protože na těch 1200 lidí se určitě naváže několik stovek dalších, nicméně už jsme v Moravskoslezském kraji zvládli i stodesetitisícový počet uchazečů o zaměstnání,“ doplnila ředitelka úřadu práce v Ostravě Yvona Jungová.

Odboráři trvají na tom, že stát musí pomoci

Pokud OKD nepomůže stát, chce firma těžbu v Paskově ukončit k 31. prosinci 2014. Vláda ale prohlásila, že nebude platit žádné dluhy soukromých vlastníků uhelné společnosti.

„To je normální restrukturalizace jednoho velkého regionu, takových restrukturalizací proběhly v Evropě už desítky. Problém je obrovský, ale není to něco, co bychom neuměli zvládnout v desetimilionové zemi,“ prohlásil premiér v demisi Jiří Rusnok.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se postarat o propuštěné horníky z Dolu Paskov? Vyjednávání sleduje reportér Martin Knitl

Podle odborářů má nicméně stát další možnosti jak pomoci. Třeba výhodnějšími odchody do důchodu pro horníky, tedy bez krácení penzí.

„Spousta lidí by šla ráda o tři roky dříve do důchodu, takže to může obrovským způsobem pomoci regionu,“ myslí si odborový předák v OKD Jaromír Pytlík.

Mezitím se budou odboráři dohadovat s vedením těžební firmy kvůli kolektivní smlouvě. Pro zaměstnance je v souvislosti s vývojem kolem OKD důležité, jaké mohou dostat odstupné.

Nálada mezi zaměstnanci OKD je velmi špatná. A nejen na Paskově. „Opravdu reálně hrozí sociální výbuch a reálně hrozí také demonstrace, které by byly podstatně ostřejší než ta hornická. Už nemají co ztratit,“ varuje Jaroslav Vlach, odborový funkcionář na Dole ČSM.

OKD, a.s. - základní údaje o těžbě a počtu zaměstnanců | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Martin Knitl, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme