Úřad práce v Kostelci nad Orlicí se přestěhoval. A stal se ‚bariérový‘, stěžují si místní

Bariérový – tak označují lidé Úřad práce v Kostelci nad Orlicí. Ten se na jaře přestěhoval z náměstí do nových prostor v prvním patře. S tím nejsou spokojeni jeho klienti, například invalidé nebo maminky s malými dětmi. Lidé na vozíčku pak mají velké problémy dojet po nerovném terénu k rampě. Na toaletu se nedostanou vůbec. To vše v době, kdy si všichni držitelé ZTP karet musí tento doklad měnit za nový.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezbariérový přístup (ilustrační foto) | Foto: Vladan Dokoupil

„Musím doufat, že mě nikdo nesestřelí,“ říká Zdeněk Zemánek, který se pohybuje pouze na invalidním vozíku. Z autobusu, který ho přivezl před Úřad práce, jinam než směrem do silnice vystoupit nemůže.

Od auta jede ke vchodu se schody, kde si přečte, že má jet do dvora. A je tu první překážka – obrubník. Musí se tedy vrátit k silnici, objet problémové místo a pak se vydává vyznačenou cestou pro vozíčkáře.

„Mám strach, abych se nepřevrátil. Tohle je opravdu horor,“ stěžuje si, když projíždí brankou. V cestě má navíc kanál a kořeny pod dlažebními kostkami. „Doufám, že to víckrát nebudu muset absolvovat,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úřad práce v Kostelci nad Orlicí řeší problémy s novými prostorami. Natáčela tam Kristýna Štanderová

Po komplikované cestě se dostává k rampě. Zvonek na přivolání úřednice je nahoře. Vozíčkář nemá šanci si otevřít druhé křídlo dveří, aby popojel z parného slunce na chodbu – klička je příliš vysoko.

„Je to výsměch vůči nám. Nevědí, co provedli,“ říká Alois Skalický ze spádové obce Doudleby nad Orlicí, který chodí o francouzských holích. Na jeho popud situaci projednávalo zastupitelstvo a uložilo starostovi, aby se ji pokusil řešit.

Ředitel Úřadu práce Královéhradeckého kraje Martin Horák slibuje nápravu.

„V horizontu maximálně 14 dnů nebude problém provést alespoň prozatímní úpravy, které tu cestu usnadní. Určitě do zimy bude potřeba provést něco razantnějšího, aby ta cesta nebyla nebezpečná, když bude náledí a podobně,“ podotýká.

Budova by měla být od října v majetku Úřadu práce. Ten pak začne řešit i stavební úpravy, například na toaletách. Vzniknout by mělo i bezpečné parkování pro zdravotně postižené klienty.

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme