Úřad vlády zpřístupní o tomto víkendu Benešovu vilu v Sezimově Ústí

Lidé si mohou o tomto víkendu prohlédnout letní sídlo Hany a Edvarda Benešových v Sezimově Ústí. Vila vystavěná v třicátých letech minulého století je po většinu roku pro veřejnost uzavřena. K reprezentačním a rekreačním účelům ji využívá Úřad vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benešova vila | Foto: Město Sezimovo Ústí

Benešova vila má podle projektu architekta Otokara Fierlingera připomínat venkovský dům na jihu Francie. Doplňuje ji rozlehlá zahrada s parkem. Prohlídky objetku se o tomto víkendu odehrávají mezi 10. a 16. hodinou v organizovaných skupinách za doprovodu průvodce.

„Návštěvníkům bude zpřístupněna jídelna, ve které se nachází mobiliář zachovaný po manželích Benešových. Obytná hala, kde je prezentováno oblíbené prezidentovo zákoutí, Benešova úmrtní ložnice a pracovna,“ říká historik Michal Kolář.

Právě v pracovně si lidé mohou mimo jiné prohlédnout i stůl, na kterém Edvard Beneš podepisoval v roce 1948 svou abdikaci.

Hana Benešová před svou smrtí odkázala vilu Husitskému muzeu s přáním, aby sloužila jako památník připomínající odkaz jejího chotě. Komunistická vládní garnitura poslední vůli paní Hany nerespektovala. V současnosti vilu využívá Úřad vlády. Ten ji alespoň několikrát ročně zpřístupňuje veřejnosti.

Jan Kopřiva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme