Úřady práce zaplňují čerství absolventi škol. Bez praxe mají těžkou pozici

Nezaměstnanost ve středních Čechách stagnuje. V srpnu se zastavila na hodnotě 6,4 procenta. Oproti prvnímu prázdninovému měsíci se tak v kraji počet lidí bez práce téměř nezměnil. Velký problém se sháněním uplatnění mají absolventi škol. Ti právě teď na začátku září plní úřady práce. Většina zaměstnavatelů je totiž odmítá s tím, že jim chybí potřebná praxe. Přesto absolventi nutně nemusí zůstávat v evidenci nezaměstnaných dlouhou dobu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce (ilustrační foto) | Foto: Vladan Dokoupil

Na Kutnohorsku se tradičně hledá práce velmi obtížně. Přestože se ani v tomto regionu srpnové údaje o nezaměstnanosti nijak zvlášť od těch červencových neliší, volných pracovních míst je v Kutné Hoře a blízkém okolí málo.

„V současné době je na jedno volné pracovní místo téměř dvanáct uchazečů o zaměstnání,“ prozrazuje zástupkyně ředitele kutnohorského úřadu práce Iva Pospíšilová. Právě teď na začátku září jsou úřady práce tradičně v obležení čerstvých absolventů škol.

Většina mladých lidí o prázdninách se sháněním práce moc nespěchala a zaregistrovat se přišla až nyní. „Když vezmeme evidenci od 1. září 2013, tak se nám evidovalo 173 uchazečů ve věku do 25 let. Dá se říct, že velká většina z nich jsou právě čerství absolventi škol,“ říká Pospíšilová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se hledá práce absolventům škol na Kutnohorsku, zjišťoval reportér Michal Trnka

Právě absolventům chybí praxe a zaměstnavatelé je proto příliš nevyhledávají. Jistým řešením pro ně mohou být dotovaná takzvaná absolventská místa. To získala třeba dvacetiletá Nikol, která teď potřebné zkušenosti sbírá přímo v jedné z kanceláří kutnohorského pracovního úřadu.

„Sama jsem byla evidovaná na úřadu práce a vlastně jen díky tomu projektu, co teď běží, jsem se dostala na absolventské místo. Jinak není legrace najít práci. Je to samozřejmě výhra, určitě co se týká peněz, ale hlavně kvůli tomu, že mám na rok zajištěnou práci. Hned po tom, co jsem absolvovala, mě hned tak někde nevezmou, protože tu praxi nemám. Teď aspoň ten rok někde získám,“ tvrdí.

To, že absolventská místa mohou být pro řadu mladých lidí jistou záchranou, potvrzuje také Iva Pospíšilová.

„Určitě je dobré, aby věděli, že úřad práce jim může pomoci v tom, že zaměstnavatelům nabízí finanční podporu při zaměstnávání absolventů. A dále my sami rozjíždíme nějaké projekty pro zaměstnávání absolventů škol a tam těžiště činností začne pravděpodobně v říjnu,“ doplňuje.

Přesto všechno zaměstnanci úřadů práce čerstvým absolventům škol vzkazují, aby se nespoléhali jen na pomoc druhých, ale uplatnění na pracovním trhu si pokud možno aktivně hledali sami.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme