Úřady varují před nelegálními charitativními sbírkami v Karlovarském kraji a na Vysočině

Na Vysočině a v Karlovarském kraji se objevily nelegální charitativní sbírky. Nejsou povolené krajským úřadem a hrozí, že lidé peníze pošlou na konta zbytečně. Jedna ze sbírek je kopií charitativní akce pro nemocného chlapce Aleše Dennera z Třebíčska. Podle pořadatelů skutečné sbírky hrozí, že peníze skončí na kontech podvodníků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Postižené dítě (ilustrační foto)

Postižené dítě (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Oficiálně zaregistrovanou sbírku na Aleše Dennera, 10letého chlapce z Třebíčska trpícího svalovou dystrofií, který potřebuje peníze na nákladnou léčbu v Izraeli, má jako jediné Občanské sdružení For Jane.

„Prvně jim zatelefonuje, řekne jim příběh o Alešovi. Má o něm poměrně dobré informace. Následně zašle SMS s číslem účtu, aby tam zaslali peníze, které se pravděpodobně domluví po tom telefonu,“ popisuje předseda sdružení For Jane Tomáš Vostál postup člověka, který nedovolenou sbírku dělá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úřady varují před nelegálními sbírkami na charitu. Objevily se na Vysočině a v Karlovarském kraji. Jedna je kopií akce pro nemocného Aleše Dennera. Podrobnosti má Michal Malý

Maminka chlapce Eva Dennerová je ze situace zaskočená. „Nejsem ani schopná uvěřit tomu, že by někdo na naší situaci byl schopný těžit a parazitovat, využívat ji ve vlastní prospěch.“

Všechno začalo zhruba před měsícem, kdy se jí telefonicky ozval pán z Mariánských Lázní a nabídl pomocnou ruku. „Že je schopen sehnat peníze na léčbu synovi,“ říká paní Dennerová.

Desetiletý Aleš trpí svalovou dystrofií. Léčba je komplikovaná, jeden zákrok vyjde na 42 000 dolarů a Aleš kvůli tomu musí až do Izraele. Jeho matka proto každou pomoc vítá. „Dala jsem mu číslo na sdružení For Jane, že je to číslo pro Aleška, číslo účtu,“ popisuje.

Záhy ale Eva Dennerová zjistila, že muž z Mariánských Lázní oslovuje dárce na Třebíčsku a zasílá jim SMS s úplně jiným číslem účtu. „Takže jsem pánovi volala, že si výslovně nepřeju, aby zde figuroval jiný účet,“ vysvětluje.

„Po tom, co jsem slyšel, první mě napadlo, že je to podvodník,“ říká pořadatel oficiální sbírky, předseda občanského sdružení For Jane Tomáš Vostál. „Volali mi lidi, které pán také oslovil, a všichni z toho byli zmateni,“ dodává.

Telefon, ze kterého chodí dárcům SMS s nesprávným číslem účtu, je na internetu uvedený jako rozvoz jídla v Mariánských Lázních. Po zavolání na toto číslo telefon ale nikdo ho nezvedá.

Nejde o první případ

Pořadatele druhé “sbírky“ se Český rozhlas snažil marně kontaktovat několik dní po sobě. Navíc se potvrdilo, že peníze vybírá skutečně nelegálně.

„Sbírka pro Aleše Dennera není na krajském úřadě evidována, to znamená, že pokud někdo v rámci této 'sbírky' vybírá od občanů peníze, je toto jednání nezákonné,“ říká mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková s tím, že navíc nejde o první případ.

„Protože máme informace o tom, že na území Mariánských Lázní probíhají nepovolené sbírky, jsme v jednání s policií,“ upozorňuje.

Za nepovolenými sbírkami stojí podle informací Českého rozhlasu člověk, který používá jména Wölfl, Matušák nebo Jirka. Může to být ale také více lidí. Pravost té které konkrétní sbírky si mohou zájemci vždy ověřit u příslušného krajského úřadu na odboru financí.

Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme