Uran se bude na Vysočině těžit dalších několik let, horníci neskrývají radost

Uranový důl Rožná na Vysočině bude rudu těžit minimálně dalších pět let. Pod zemí byly totiž objeveny další zásoby rudy v hodnotě asi tří miliard korun. Pokračování těžby je důležité pro celý region, protože jde pro mnoho rodin o jedinou jistotu obživy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horníci - ilustrační foto

Horníci - ilustrační foto | Foto: Jiří Hošek

„Dělám na šachtě 30 let a myslím, že je to výborné. Pro lidi, co tady dělají a pro okolí je to výborná zpráva. Je to práce a o tom to je,“ říká Radiožurnálu jeden z horníků.

Horníci podle něj prý tušili, že to dopadne dobře. O konci dolů se totiž mluví velmi dlouho. A nakonec se prakticky každý rok najde víc nových zásob, než se vytěží. „Ono už to končí dlouho, jakoby,“ dodává další horník.

Přehrát

00:00 / 00:00

Uranový důl Rožná na Vysočině bude dál těžit. Podrobnosti na místě natáčel pro Odpolední Radiožurnál redaktor Daniel Burda.

Že je práce těžká, potvrzují všichni. Zároveň ale mluví o tom, že je to na severovýchodě Vysočiny jediná jistá ‘chlapská‘ práce. Potvrzuje to i starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska.

„Nezaměstnanost se u nás pohybuje kolem 12 procent, a to dlouhodobě. Muži jsou stabilizovaní právě na uranových dolech a v některých firmách, které tady působí. Problém je se zaměstnáváním žen, které musí vyhledávat pracovní příležitost mimo náš region,“ přibližuje situaci.

Objev nových zásob uranu může přinést i další pracovní místa. Od příštího roku se má totiž nedaleko stavět první část podzemního zásobníku plynu. Původně na něj měli přejít jen horníci z končících dolů. Nyní se však zdá, že se bude razit na obou místech zároveň.

„Pokud bude těžba uranu pokračovat, a ona bude pokračovat, paralelně s výstavbou, by to znamenalo zvýšení počtu pracovních míst. Dnes v řádu desítek, a pokud se projeví a bude se provádět průzkum a následně výstavba na lokalitě Rožná, tak je to v řádu i vyšším,“ říká za státní podnik DIAMO Josef Lazárek.

Také on vidí význam uranových dolů v širších souvislostech. Upozorňuje, že je to 300 milionů korun ročně ve mzdách, které horníci utrácejí právě ve svém nejbližším okolí a ekonomiku regionu udržují nad vodou.

Daniel Burda, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme