Úředníci rozpustili akci konvičkovců. Antiislamisti chtěli 'kamenovat' mobilní wc

Úředníci pražského magistrátu dali policii pokyn k rozpuštění dnešní akce "s humorem do Mekky" protiislámské Iniciativy Martina Konvičky, která se konala před velvyslanectvím Saúdské Arábie v Korunovační ulici. Zdůvodnili to tím, že účastníci shromáždění znevažují náboženství a odchýlili se od původně ohlášeného programu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Konvička a Blok proti islámu | Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Venca24

Několik desítek příznivců iniciativy zpočátku odmítalo z místa odejít, kolem 15:00 ale zůstal u ambasády jen kroužek diskutujících. Asi dvacítka policistů i magistrátní úředníci už z místa odjeli. Nikdo nebyl zadržen.

'Budu se radit s právníkem'

Konvičkovi příznivci se při nedělní akci převlékli za muslimy a před velvyslanectví umístili mobilní toaletu představující podle nich muslimskou svatyni Kabu v saúdskoarabské Mekce. Chystali se jí "kamenovat" zmuchlanými novinami, a parodovat tak tento posvátný rituál islámu. Právě toto představení označili úředníci za znevažování náboženské víry a akci nechali rozpustit.

Konvička v neděli novinářům řekl, že bude postup magistrátu řešit se svým právníkem. Úředníci se nechtěli vyjádřit a odkázali na oficiální vyjádření mluvčího magistrátu.

Policejní mluvčí Tomáš Hulan řekl, že nikdo nebyl zadržen a policie postupovala výhradně na základě žádosti úředníků.

Odpůrci islámu předváděli v centru Prahy invazi džihádistů. Jejich scénka vyděsila kolemjdoucí

Číst článek

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) po shromáždění na Staroměstském náměstí žádala potrestání magistrátního úředníka, který akci povolil.

Trestní oznámění pro Dolínka

Magistrát ani nedělní shromáždění předem nezrušil, podle úředníků k tomu neměl důvod. K odvolání ani přesunutí akce organizátory nepřimělo ani oznámení magistrátu, že kvůli havárii kanalizace se akce před ambasádou nemůže konat. V pátek se kvůli tomu pokusil dosáhnout zrušení akce náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Iniciativa Martina Konvičky (IMK) to označila za naschvál a zvažuje trestní oznámení.

Ministerstvo vnitra ale dalo úřadu za pravdu. Důvody k zákazu podle něj nebyly, ohlášení demonstrace ovšem podle vnitra mělo vzbudit zvýšenou pozornost.

Sobotní akce IMK byla svolaná na den 15. výročí teroristického útoku na Světové obchodní centrum a Pentagon v USA. Útoky teroristů ze skupiny Al-Káida si tehdy vyžádaly téměř 3000 obětí. V pátek v saúdskoarabcké Mekce také začala velká pouť za účasti téměř dvou milionů muslimů ze 150 zemí.

Na konci srpna vyvolala v Praze rozruch jiná akce Martina Konvičky. Aktivista tehdy přijel na Staroměstské náměstí na velbloudu, Doprovázeli ho muži v černých hábitech a vlajkou Islámského státu. Akce sice byla řádně nahlášená, nicméně i tak ji magistrát a policie ukončili předčasně, Součástí byla totiž i střelba z airsoftových zbraní, což vyděsilo turisty. Policie akci vyšetřije jako výtržnictví.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme