Úrodný rok a více pěstitelů. Vysočinu zaplavily desetitisíce dýní
Pěstitelé dýní z Vysočiny si letos mnou ruce. Úroda je nejlepší za poslední roky. Díky ideálnímu počasí tak pole v kraji zaplavily desetitisíce kusů oranžové zeleniny. Do pěstování dýní se navíc pouští čím dál více lidí.
Nakrájet na kostičky a podusit. Oranžová zelenina už neslouží jen jako náhražka ananasu do kompotů. Mezi lidmi je oblíbená dýňová polévka i omáčka.
„Mám rád dýňovou polévku, dá se také různě zapékat do plechu,“ přibližuje pěstitel Zdeněk a paní Eva dodává: „Třeba králík na dýňové omáčce je naprosto exkluzivní. Nejedla jsem nic lepšího.“
Úrodný rok a více pěstitelů. Vysočinu zaplavily desetitisíce dýní. Natáčela Olga Štrejbarová
Lidé na Vysočině už ale nenakupují oranžovou zeleninu v obchodech. „Pěstují si to doma sami,“ říká za váhou svého stánku zelinářka v centru Jihlavy.
Zákaznice Eva Vrtalová vybírá u dalšího stánku už jen malé dýně na ozdobu. Velké si vypěstovala poprvé sama. „Vypěstovat si dýně není těžké. Potřebují jen vodu a pěstují se na kompostu. Na rostlinu nesmí moc svítit, kořen musí být ve stínu,“ popisuje Vrtalová.
Svou taktiku na nejlepší kousky má Zdeněk Kittner z Kozlova. Letos sklidil asi tisíc kilo dýní. „Mám je pod prodyšnou fólií, přes kterou může pršet, ale vláhu zadržuje. Vláha, která by se normálně vypařila, se tak na fólii sráží a kape zpět dolů. To je dobrá věc a není také tolik plevele,“ vysvětluje Kittner.
Jak potvrdila zelinářská unie Čech a Moravy, letošní úroda dýní byla díky počáteční vláze a následnému suchu a teplu skutečně výjimečně dobrá. Česká oranžová zelenina proto vytěsňuje letošní polský dovoz.