Ústav v Chrastavě, který údajně porušoval práva dětí, ministerstvo zruší

Výchovný ústav v Chrastavě na Liberecku skončí. Oznámila to ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD. Zůstane jen dětský domov se školou. Chlapci starší 15 let se přestěhují do jiných výchovných ústavů, kde budou od 1. září pokračovat ve vzdělávání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výchovný ústav v Chrastavě | Foto: Eva Malá

Ministryně tak reagovala na obavy, které podle ní neodůvodněně vyvolala bývalá ředitelka Markéta Sochorová. Ta rezignovala, když kontrola zjistila nepřijatelné praktiky při zacházení s chovanci ústavu.

Starosta Chrastavy Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj) následně upozornil, že se občané obce po zmírnění pravidel v ústavu obávají o svou bezpečnost. Valachová to odmítla, ale uzavření ústavu považuje za nejlepší řešení pro stabilizaci situace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po rezignaci ředitelky výchovného ústavu v Chrastavě se následně zmírnila pravidla. Obyvatelé města se kvůli tomu bojí o svou bezpečnost

„Předpokládám, na základě informací, které mám, že se zcela bezproblémově podaří zajistit pokračování vzdělávání jinde, včetně umístění těchto chlapců od 1. září. To znamená od následujícího školního roku. Nemělo by tedy dojít k žádné újmě a zároveň by to mělo umožnit stabilizovat situaci v daném zařízení,“ uvedla pro Český rozhlas ministryně Valachová.

Rozhodnutí ministryně zklamalo zástupce ředitele chrastavského ústavu Rudolfa Urbana. "Věřili jsme, že se to vyřeší a navrátí stav, co byl před tím," řekl.

Obává se toho, co bude se zaměstnanci chrastavského zařízení. "Kapacita dětského domova je 14 míst, výchovného 22. Utlumení tedy bude více než poloviční," dodal.

Bývalá ředitelka podle ministryně pravděpodobně neinformovala vedení Chrastavy o tom, že bylo dlouhodobě 30 procent dětí na útěku. Navzdory informacím v médiích není podle ní v zařízení aktuálně umístěn nikdo, z koho by měli mít občané obavy.

"Důkladně jsem se informovala na každého chlapce včetně toho, jestli se jedná o zvlášť nebezpečné delikventy. Žádní vrazi se v daném zařízení nenacházejí a minulost chlapců se nijak neliší od jiných zařízení," tvrdí Valachová.

Výchovný ústav v Chrastavě | Foto: Eva Malá

Ministryně je přesvědčena, že jinde se práva dětí neporušují. "V ostatních zařízeních neexistuje taková útěkovost ani bodový systém, který je tvrdší než při výkonu trestu dospělých pro vrahy," uvedla.

Na základě bodového systému, v němž byla výrazně vyšší šance získat negativní hodnocení, byly v Chrastavě chlapcům umístěným v ústavu omezovány vycházky i kontakt s rodinou. Řídilo se tím také pořadí při výdeji stravy nebo možnost přidávání.

Na základě soudního rozhodnutí je v ústavu umístěno 36 chlapců ve věku 12 až 18 let. Ministerstvo školství dočasně pověřilo vedením ústavu někdejší dlouholetou ředitelku výchovného ústavu v Brně Soňu Cpinovou. Když začala měnit režim v ústavu, setkala se s obavami, jaké důsledky uvolněná pravidla přinesou.

Ústav v Chrastavě podle MŠMT porušoval práva dětí. Ředitelka rezignovala

Číst článek

Lidé v Chrastavě sepisovali petici. Byla mezi nimi i Jitka Marxová, která se obávala, že jim z oken zmizí mříže: „Ty bych tam nechala v každém případě. Jinak ať jde celý „výchovňák“ úplně někam jinam a ať z toho udělají domov důchodců nebo zase druhou školu.“

Městští strážníci řešili útěky chovanců neustále. „Od začátku letošního roku bylo 13 výjezdů ohledně chovanců, z toho 12 bylo útěků. Teď pokud se i chytí a pak zas vyvádí, tak oni ho pustí. Veškerá činnost, kdy je naháníte po katastru, je vniveč.“

Výchovný ústav v Chrastavě | Foto: Eva Malá

ČTK, Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme