Ústavní soud bude šetřit loňské komunální volby v Hřensku a Karlově Studánce

Ústavní soud se bude podruhé v letošním roce zabývat neobvyklou situací kolem komunálních voleb v Ústeckém kraji a na Bruntálsku. Nedávno rozhodoval o tom, zda je možné kupčit s hlasy voličů. Teď musí rozhodnout, jak je to s přistěhováním neobvyklého počtu obyvatel do obce krátce před volbami. Ústavní soud dnes rozhodne o stížnosti na volby v Karlově Studánce na Bruntálsku a ve Hřensku na Děčínsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hraniční přechod | Foto: Jan Rosenauer

Do Hřenska, které mělo původně 160 voličů, se krátce před komunálními volbami přistěhovalo 67 dalších.

Volby nakonec vyhrálo sdružení Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná a získalo v sedmičlenném zastupitelstvu tři křesla. ODS pouze jedno.

Jeho zástupci se obrátili na Krajský soudu v Ústí nad Labem s návrhem, aby vyhlásil volby za neplatné.

Soud ale vloni v listopadu dospěl k závěru, že žádný zákon přistěhování nových obyvatel do obce před volbami nezakazuje, ani neomezuje jejich počet. ODS s tímto názorem nesouhlasí a obrátilo se na Ústavní soud.

Stejná situace na Bruntálsku

Přes třicet lidí se těsně před podzimními komunálními volbami nastěhovalo také do Karlovy Studánky na Bruntálsku. Podle kritiků se tak jedna z politických stran pokusila v malé obci zmanipulovat hlasování. Přílivem obyvatel se dnes bude zabývat Ústavní soud.

Noví obyvatelé se nastěhovali do místního hotelu. Provozuje ho bývalý agent STB Ludvík Zifčák, který chtěl místo na radnici. Ve volbách kandidoval za Sdružení Prosperita.

Podle kritiků si chtěl pomocí přistěhovalců zajistit lepší pozici při hlasování. On sám to odmítá. Strana Pro rozvoj Karlovy Studánky se kvůli tomu obrátila na justici.

Krajský soud v Ostravě v listopadu volby uznal jako platné, teď se případem bude zabývat Ústavní soud.

Silvie Mikulcová, Dagmar Cestrová, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme