Ústavní soud potvrdil emigrantům nárok na vyšší náhradu za nemovitost
Ústavní soud potvrdil dvojici někdejších emigrantů nárok na náhradu odpovídající současné tržní hodnotě nemovitosti, kterou již nemohli získat zpět. Stanovení hodnoty podle dobových cenových předpisů by nebylo spravedlivé. Stížnost státu zastoupeného ministerstvem financí dnes ústavní soudci zamítli. Stát by měl podle pravomocného verdiktu vyplatit za nemovitost 2,84 milionu korun.
Dvojice opustila Československo v roce 1984. Jejich nemovitost získal nový majitel a po listopadu 1989 ji už nebylo možné vydat. Proto emigranti požadovali náhradu od státu podle zákona o mimosoudních rehabilitacích.
Obvodní soud pro Prahu 1 zprvu žalobě vyhověl s odkazem na verdikt Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, podle kterého má být náhrada za vyvlastněný majetek v rozumném poměru k tržní hodnotě majetku.
Poté zasáhl Městský soud v Praze. Každému ze žalobců přiznal pouze 86.880 korun s vysvětlením, že výši náhrady je nutné určit podle cenových předpisů platných ke dni účinnosti zákona o mimosoudních rehabilitacích.
Nakonec po intervenci Nejvyššího soudu emigranti získali původně přiznanou částku, tedy 2,84 milionu. Stát zastoupený ministerstvem však podal ústavní stížnost.
Justice se podle stížnosti měla doslovně držet zákona o mimosoudních rehabilitacích a cenových předpisů z počátku 90. let minulého století. Podle ústavních soudců by ale takový výklad nebyl spravedlivý a náhrada by nedosáhla ani jedné šestnáctiny současné hodnoty odňatého majetku.
ÚS vyhověl stížnosti Brita, jehož manželka odvezla dítě do Česka
Číst článek
"V mezidobí došlo k takové změně sociálních a ekonomických poměrů, že náhrada přiznaná dle tehdy platných právních předpisů - byť tehdy představovala náhradu adekvátní ve vztahu k odňaté nemovitosti - dnes dosahuje pouze zlomkové výše hodnoty nemovitosti," uvedl v nálezu soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.