Ústavní soud rozhodne o návrhu na zrušení části novely loterijního zákona

Ústavní soud by dnes mohl obcím otevřít cestu k účinnější regulaci hazardu. Vyhlásí, jak rozhodl o návrhu na zrušení části novely loterijního zákona. Ta umožňuje provozovat videoloterijní terminály povolené ministerstvem financí až do konce roku 2014 bez ohledu na to, jestli s tím souhlasí místní samospráva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herna (ilustr. foto) | Foto: František Tichý

Návrh na zrušení sporného článku podalo město Klatovy. Tamní místostarosta Jiří Štancl už dříve Českému rozhlasu řekl, že obce by měly o hazardních přístrojích rozhodovat samy.

„Spoléháme na Ústavní soud, který ve dvou ústavních nálezech v odůvodnění dal dost zřetelně najevo, že právě obce by měly být ty, kdo regulují hazard,“ řekl Štancl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Vlasta Gajdošíková

S obdobnými podněty se na Ústavní soud obrátila i další tři města: Frýdlant nad Ostravicí, České Velenice a Židlochovice. Starosta Židlochovic Vlastimil Helma z ODS uvedl, že kvůli terminálům ve městě vzrostla kriminalita.

„Ministerstvo financí nezřízeně povolovalo výherní hrací automaty v Židlochovicích – tak se nám začaly rozmnožovat non-stopy, stahovat se problémoví lidé z okolí. A neprověřovalo, jestli se nachází herna v blízkosti školy – tak máme dvě herny do sto metrů od základní školy, kde se ty zvídavé děti z prvního stupně mohou divit, co je to tam za dům, který má ta barevná světýlka,“ podotkl Helma.

Proti hazardu dlouhodobě bojuje také brněnské občanské sdružení Brnění. Pod jeho petici kritizující přemnožené herny se podepsala řada Brňanů.

Právo regulovat výherní přístroje na svém území obcím přiznávají starší nálezy Ústavního soudu. Přechodná doba zakotvená v loterijním zákoně jim to však komplikuje.

„My se domníváme, že to ustanovení je nepřiměřeným zásahem do práva obcí na samosprávu,“ uvedl Vlastimil Helma.

Provozovatelé videoloterijních terminálů tvrdí, že případný zásah Ústavního soudu posílí nelegální hazard a hrozí spory o náhradu škody v řádu miliard korun.

Vlasta Gajdošíková, Radek "Chemik" Chlubna, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme