Ústečané mohou hrát šachy i venku. Stolky najdou na Lidickém náměstí i v parku na Střekově

Hned na dvou místech v centru Ústí nad Labem si lidé můžou zahrát šachy venku. Mají tam betonové stolky se šachovnicí a také sedačky. S nápadem přišel Václav Pištora, který chce oživit veřejný prostor a už druhým rokem v Ústí organizuje akci Piáno na ulici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šachy si ven přijde zahrát i mistr republiky Jan Mikeš z ŠK Spartak Ústí nad Labem | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Ve stínu pod stromy na Lidickém náměstí je jeden ze dvou šachových stolků. Vyrobený je z betonu, stejně jako stoličky.

„Zatím je to tu na zkoušku. Doufám, že bude teplo a necháme to tu minimálně do listopadu. Vzhledem k tomu, jak náročné je ten set přepravovat, protože jenom stůl váží 500 kilogramů, tak spíš vyzkoušíme variantu zakrýt vršky křesel a šachového stolu a na jaře ochranu zase sundáme,“ vysvětluje Václav Pištora.

Autoři projektu zajistili také dvě místa, kde si lidé můžou půjčit oproti záloze šachové figurky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ústečané mohou hrát šachy i venku. Stolek na Lidickém náměstí si prohlédla i reportérka Gabriela Hauptvogelová

„Pokud půjdete hrát šachy na Lidické náměstí, tak figurky si můžete půjčit ve 20 metrů vzdálené vinotéce Podskalák. Pokud budete hrát ve střekovském parku naproti krajskému soudu, figurky si můžete půjčit v takzvaném Boxu u Labe, což je kulturní kontejner, který je pod mostem,“ dodává Pištora.

Podívat se na šachové stolky přišel i mistr republiky Jan Mikeš. A jak prozradil, rád by si tu také někdy zahrál s kamarády.

„Určitě, plánuji to. Je to dobrý nápad, jak oživit kulturu v Ústí, a myslím, že to může přivést i nové členy k nám do klubu,“ říká 18tiletý šachista.

Úvodní partii na stolku na Lidickém náměstí sehráli místostarosta centrálního obvodu Karel Karika z PRO! Ústí (vlevo) a předseda ŠK Spartak Pavel Chrz | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Na ruch, který kolem venkovních stolků panuje, je prý zvyklý. „Už jsem hrál pár turnajů, kde chodí moc lidí kolem, ruch je všude. Nevím, možná pro hráče, kteří na to nejsou zvyklí, to může být problém,“ připouští Mikeš.

Ústečanka Kateřina zase měla praktickou připomínku k velikosti figurek „Tyhle jsou malinké, normálně jsou větší, líp se berou. I třeba starší lidé to porazí,“ podotýká.

Sama už šachy delší dobu nehraje, její děti se však této hře věnují závodně. „Jsou z nich trenéři a rozhodčí. Už pár let se v tom pohybuji, protože jezdím s ústeckými dětmi na turnaje, tak asi vím, s čím se hraje. Tak proto se mi zdály tyhle figurky malinké,“ objasňuje a na otázku, zda si i ona někdy přijde zahrát, s úsměvem dodává: „Když najdu někoho, kdo to umí stejně mizerně jako já, tak klidně.“

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme