Ústecká hejtmanka hledá řešení problémů Šluknovska

Vyhrocená situace v oblasti Šluknovska na severu Čech přitáhla pozornost hejtmanky Ústeckého kraje Jany Vaňhové. Ta dnes zamířila do Rumburku, aby jednala se starosty regionu, který v posledních týdnech zasáhly sociální nepokoje. Představitelé kraje od starostů Šluknovska očekávají především podněty a návrhy k řešení neutěšené situace.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varnsdorf neohlášený protest 3. září

Varnsdorf neohlášený protest 3. září | Zdroj: ČTK

Vaňhová chce starostům postiženého regionu představit balíček legislativních změn, které mají pomoci řešit napjatou sociální situaci. Návrhy představitelů oblasti naopak plánuje hejtmanka přednést při nadcházejícím jednání ministerstva vnitra.

Jiřetínský starosta Josef Zosner připomíná, že místní radnice na vzrůstají sociální problémy marně upozorňují už několik let. „Mě přijde, že se tady neposlouchá, že nářky starostů z regionu jsou zpochybňovány,“ uvedl Zosner pro Český rozhlas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Radiožurnálu ve Varnsdorfu Lubomír Smatana a první místostarosta města Karel Dubský v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Problémem severočeské oblasti je především přibývající násilí, krádeže a nárůst kriminality páchané nepřizpůsobivými obyvateli. Dlouhodobě napjatá situace eskalovala v posledních dnech demonstracemi nespokojených občanů v Rumburku a zejména ve Varnsdorfu, kde se o víkendu na neohlášeném protestu sešlo asi tisíc lidí.

Obce chtějí zpřísnit pohyb obyvatel

Obce na Šluknovsku chtějí uklidnit situaci a upevnit veřejný pořádek pomocí vyhlášek, které zpřísňují pohyb obyvatel po městě. Jako příklad si berou město Litvínov, kde podobná vyhláška - označovaná jako nulová tolerance - platí.

Zavádí například zákaz posedávání na obrubnících, trávě, betonových zídkách nebo třeba zákaz vynášení laviček a grilů na veřejná prostranství. Ty činnosti jsou považované za škodlivé a jejich zákaz má zajistit veřejný pořádek.

Řada odborníků ale tento postup kritizuje jako neúčinný. Podle kritiků, kteří pracují s Romy a mají s nimi bohaté zkušenosti, je taková vyhláška zbytečná a povede jen ke zvýšení napětí. Spíše ji považují za jistý alibismus zastupitelů, kteří chtějí vykázat nějakou činnosti, ale neřeší podstatu problému.

Do školy bezpečněji – díky hlídkám rodičů

Situaci ve Varnsdorfu se od pondělí snaží klidnit také indický aktivista Kumar Vishwanathan, který má s podobnou situací zkušenosti z Ostravy. Kvůli bezpečnosti tam začaly dnes doprovázet děti do školy smíšené hlídky rodičů, jak obyvatel z řad většinové populace, tak Romů.

„Myslíme, že to byl dobrý krok města směrem k občanům, kteří požadovali řešení situace docházky školních dětí, které jsou verbálně nebo fyzicky napadány určitou částí, neříkám že Romů, jsou to i někteří bílí. Aby to bylo tak, aby děti šly bezpečně do školy a nemusely se obávat, že je někdo přepadne, vynadá jim nebo dokonce ukradne svačinu,“ řekl v Ozvěnách dne první místostarosta Varnsdorfu Karel Dubský.

Bezpečnostní situace se podle něj zlepšila s příchodem policejních posil do města. „Ale je otázka, co potom až odejdou. Pak to zbude na městu,“ dodal.

Josef Suk, Ľubomír Smatana, Pavel Cyprich, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme