Ústecká nemocnice má 13 nových lůžek pro oddělení obličejové chirurgie

Lékaři a sestry ústní, čelistní a obličejové chirurgie v Ústí nad Labem ročně pomohou více než 11 tisícům lidí. Léčí i pacienty ze středních Čech a Karlovarského kraje, protože tam podobná pracoviště nejsou. Oddělení má nově třináct vlastních lůžek. Dosud byli pacienti v jiných částech nemocnice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústí nad Labem, Masarykova nemocnice

Ústí nad Labem, Masarykova nemocnice | Foto: Frederik Velinský | Zdroj: Český rozhlas

Vrozené vady, nádory v obličeji a především úrazy tvoří velkou část práce týmu primáře Jiřího Borovce.

„Samozřejmě dopravní nehody a pády nebo zranění domácích kutilů. Poměrně velkou skupinu tvoří sportovní úrazy, ať to jsou kolečkové brusle, kolo i dnes stále populárnější bojové nebo kontaktní sporty. Zároveň obrovskou skupinou jsou kriminální činy, kdy dochází k poměrně vážným poraněním,“ popisuje.

„Zvláštní kapitola jsou střelná zranění, kdy nechápeme ani proč a jak k tomu došlo. A někdy to jsou spíš poranění raritní,“ říká Borovec a uvádí příklad:

Přehrát

00:00 / 00:00

O nových lůžkách pro pacienty obličejové chirurgie v ústecké nemocnici informovala reportérka Gabriela Hauptvogelová

„Třeba tady byl na kontrole pacient, který měl poranění olejem, který mu stříkl do obličeje pod vysokým tlakem. Další raritní poranění je třeba kousnutí koněm, kdy dojde k poměrně vážnému poranění, které se velmi těžko řeší. Zvláště pokud je ztráta měkkých tkání v obličeji.“

Nejde jenom o to spravit kosti, ale také o to, aby pacient pokud možno vypadal tak jako před úrazem.

„Zčásti spolupracujeme s plastiky, pokud je to nutné. Náš obor je zajímavý tím, že my jsme spoustu defektů a vad schopni vykrýt sami,“ vysvětluje Jiří Borovec a doplňuje:

„Ať už měkkými tkáněmi z vlastních zdrojů, případně pomocí kožních štěpů, případně na míru dělaných implantátů pro toho pacienta, což je věc poměrně komplikovaná, nákladná. Plastiky zveme, pokud je ten defekt velký, nedá se řešit z vlastních zdrojů nebo pokud je nutné mikrochirurgické ošetření.“

Pomoc využijí i sousední kraje

Ročně ošetří v ambulanci přes 10 tisíc lidí. Operaci potřebuje dalších zhruba 1600. Ve složitějších situacích pacienti zůstávají v nemocnici v průměru pět dní. Dosud za nimi lékaři chodili na úrazovku. Teď už je mají blíž - na nových pokojích oddělení může být až 13 pacientů najednou.

„Lůžkové oddělení tu nebylo a bylo potřeba ho zřídit, protože jde opravdu o velice specifickou záležitost. Jenom sedm pracovišť v republice má ten lůžkový fond,“ říká vedoucí lékař Masarykovy nemocnice Josef Liehne a dodává:

„Pojišťovny byly velice vstřícné, když jsme žádali o nasmlouvání a navýšení kapacity, právě proto, že cítily, že v sousedních krajích, zejména v kraji Karlovarském nebo ve středních Čechách, takovéto specializované pracoviště není.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme