Ústecké muzeum chystá výstavu o době ledové, ukáže i třináct gigantických exponátů

Neobvyklé stěhování zažívá Muzeum města Ústí nad Labem. Do budovy se musí dostat třináct obrovských modelů zvířat, které budou součástí výstavy Giganti doby ledové. Ta začne 8. ledna.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Model mamuta srstnatého (Mammuthus primigenius) v Pavilonu Anthropos

Model mamuta srstnatého (Mammuthus primigenius) v Pavilonu Anthropos | Foto: public domain, HTO

Mnohé exponáty jsou tak veliké, že se sotva vejdou do místností nebo jen těsně projdou po schodech. Třeba obří pták Moa, který připomíná pštrosa, dosahuje až těsně pod strop, na mamuta jsou také potřeba štafle a bobr se rozměry blíží slůněti.

„Jedná se o největšího známého hlodavce za poslední dva miliony let, měl délku až dva a půl metru a odhadovaná hmotnost je až 100 kilogramů. I mě překvapila ta velikost, žil podobným způsobem života jako dnešní bobři, ale byl nepoměrně větší než oni,“ přibližuje kurátorka výstavy Zuzana Vařilová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o stěhování gigantických modelů zvířat do budovy ústeckého muzea natočila redaktorka Petra Tachecí.

Ve vedlejší místnosti zatím vzniká maketa obydlí pravěkých lidí včetně trávy v jeho okolí. Obydlí bude kopií toho, které archeologové objevili při vykopávkách nedaleko Mostu. Díky fotografiím krajiny na stěnách pak návštěvníci výstavy uvidí to samé, co pravěcí lidé, kteří v domě žili.

Většina hlavních exponátů už stojí. Při pocházení mezi nimi návštěvník začne chápat, proč pravěcí lidé často umírali mladí. Třeba lovenému medvědovi sahali sotva do pasu. Daněk má zase paroží téměř tak velké jako dospělý člověk.

„Dosahovalo rozměru přes tři a půl metru a dosahovalo váhy přes 40 kilogramů a zřejmě to unesl, měl asi pevnou lebku a velkou sílu,“ říká Zuzana Vařilová.

Návštěvníci výstavy se vedle daňka, mamuta, medvěda, ptáka Moa či velebobra pojmenovaného Castoroides setkají také se šavlozubým tygrem či jednorohým nosorožcem zvaným Elasmotherium.

Aby se obří modely zvířat vůbec dostaly do budovy, musely být složeny z více kusů. „Uvnitř, podle toho, jak jsou ta zvířata velká, se skrývá ocelová konstrukce. Samotný tvar je buď vyroben z polystyrenových bloků, nebo laminátových dílů,“ popisuje programový manažer muzea Vladimír Cettl. Všechno musí být relativně lehké, jinak by exponáty nemusela unést podlaha.

Výstavu Giganti doby ledové doplní i řada autentických exponátů, zajímavosti a hry pro děti. Otevírá se v úterý 8. ledna a k vidění bude do začátku března.

Petra Tachecí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme