Ústecko rok po 'limitech': V Jiřetíně plánují výstavbu domů, část horníků se bojí o budoucnost

Limity těžby hnědého uhlí na velkolomu Bílina na Teplicku jsou minulostí. Oproti tomu na lomu ČSA se rušit nebudou. Přesně před rokem o tom rozhodla vláda na svém výjezdním zasedání v Ústí nad Labem. Od té doby jsou bez práce desítky horníků. Naopak v Horním Jiřetíně na Mostecku, který byl případnou další těžbou ohrožený, plánují například výstavbu dalších rodinných domů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horní Jiřetín, těžební oblast uhelních dolů

Horní Jiřetín, těžební oblast uhelních dolů | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Limity na velkolomu ČSA vláda loni neprolomila. Zaměstnanci lomu už tehdy s rozhodnutím nesouhlasili. Od té doby přišly o práci desítky lidí, zejména z dolu Centrum, kde Severní energetická držela na tři stovky lidí právě kvůli prolomení limitů a další těžbě na velkolomu ČSA.

„Dvě desítky lidí se nám podařilo uplatnit v rámci našich dodavatelů. Zhruba 60 lidí odešlo a zbytek se nám zatím podařilo převést na hlubinnou těžbu do lomu ČSA,“ říká Gabriela Sáričková Benešová ze Severní energetické.

Mezi těmi, kteří přišli z dolu Centrum na velkolom ČSA, je i David Zollpriester. Kvůli neprolomení limitu těžby má práci zhruba na pět let. „Kluk je na vysoké, doufám, že to dotáhnu, aby vystudoval, a pak můžeme bavit o tom, kde budu hledat další místo,“ říká Zollpriester.

Naopak v Horním Jiřetíně, který byl případným prolomením limitů ohrožený, se začíná budovat.

„Pracujeme na projektech nové hasičárny a komunitního domu pro seniory. Chystáme přípravu zasíťování a výstavbu komunikací pro nové rodinné domy,“ dodává tamní starosta Vladimír Buřt (SZ).

Oproti velkolomu ČSA, který ukončí těžbu zhruba za pět let, jsou limity na dole Bílina zrušené. Lom se může přiblížit maximálně na pět set metrů k obcím.

Než ale dojde k samotnému rozšíření, musí Severočeské energetické doly splnit všechny zákonné postupy. Mezi nimi i posouzení vlivu další těžby na životní prostředí. Pokud se jim to podaří, bude se na lomu Bílina těžit pravděpodobně až do roku 2050.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme