Ústecký dům se shnilými stropy opravují nájemníci. Město trvá na vystěhování

V domě ve čtvrti Předlice v Ústí nad Labem, odkud se kvůli prohnilým stropům měli jeho obyvatelé vystěhovat, stále zůstává asi 80 lidí. Úřady označily dům za nebezpečný a nařídily vystěhování a opravy. Lidé se nevystěhovali a začali sami s opravami. Město má výhrady.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V domě na spadnutí v ústeckých Předlicích jsou stále lidé

V domě na spadnutí v ústeckých Předlicích jsou stále lidé | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Nájemníci domu opravují nebezpečné stropy, přitom tam vůbec nemají být. O náhradní bydlení pro obyvatele domu se měl už koncem září postarat majitel Klement Buncík.

Podle nájemníků však majitel nabídl třem rodinám, zhruba dvaceti lidem jenom byt 1+1, což nestačí. A ani město místní obyvatele nepřesvědčilo, že by se měli přestěhovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

V ústecké části Předlice natáčela reportérka Gabriela Hauptvogelová.

Za nájemníky podle mluvčí Romany Macové chodí často úředníci i strážníci, kteří jim domlouvají a vysvětlují hrozící nebezpečí.

„Odbor sociálních věcí denně monitoruje situaci. Je tam člověk, který jako terénn pracovník komunikuje s lidmi. Všem do jednoho nabídl možnost náhradního ubytování na ubytovnách v okolí, bohužel nehodlali se vystěhovat,“ popsala Macová.

Obyvatelům se však pryč nechce. „Nějakou ubytovnu odmítám, protože tam bych se nedoplatil,“ řekl asi ten hlavní důvod Ondrej Miko.

Nebezpečí podle něj nehrozí. „To nespadne, tam jsou nový nosný trámy a nová podlaha,“ říká Miko s tím, že stropy si opravili sami.

„Majitel dal materiál a my jsme si to udělali. A ještě mu platíme nájem,“ dodal Miko.

Názor, že opravy jsou dostatečné, má i majitel domu Klement Buncík. Požadavek stavebního úřadu na kovové travezy, aby dřevo opět nezačalo hnít, označil za nesmysl.

Město chce opravy od profesionální firmy

Stavební úřad další práce zakázal. A jak uvedla mluvčí města, tak nejen proto, že při opravách musí být dům prázdný.

„Práce nejsou prováděny tak, jak rozhodl stavební úřad – firmou, která má oprávnění něco takového provádět,“ řekla.

Podotkla, že pokud majitel doému práce nezastaví, může mu stavební úřad uložit pokutu do výše 200 tisíc korun.

A pro případ, že nezačnou opravy, jak si je přeje stavební úřad, už město zvažuje další právní kroky vůči majiteli domu.

Gabriela Hauptvogelová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme