Ústecký kraj chce znovu obnovit protialkoholní záchytné stanice

Ústecký kraj plánuje obnovit protialkoholní záchytnou stanici. Poslední v regionu skončila v roce 2001, kdy kvůli nedostatku peněz zavřela záchytka v Bílině na Teplicku. Opilce tak záchranáři vozí do nemocnic. Péče o ně zdržuje lékaře od toho, aby se věnovali běžným pacientům. Záměr znovu zřídit záchytku proto vítají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchytka je v kroměřížské nemocnici od roku 2005

Záchytka je v kroměřížské nemocnici od roku 2005 | Foto: Pavel Sedláček

O těch, kteří v hospodě přeberou a nejsou schopni dojít domů, vědí ústečtí strážníci své, říká zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.

„Buď ho rozchodí, aby byl soběstačný a mohl se nějak dopravit domů. Anebo v případě, že se jim to nepodaří, tak bohužel musejí volat záchrannou službu, která toho člověka odveze do nemocnice,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osud záchytných stanicí v Ústeckém kraji se zajímala repotrétka Gabriela Hauptvogelová

Jen v té ústecké loni skončilo 745 opilců a letos už jich je podle primářky pohotovosti Jany Bednářové taky pěkná řádka. „Za letošní rok už máme 120 pacientů, dá-li se to tak nazvat. V naprosté většině jsou pouze opilí nebo tam jsou drobné oděrky, které nevyžadují vůbec nic,“ říká.

Zkušenost má i s agresivními opilci: „Někteří jsou agresivní i tak, že musíme volat policii a ta tu pak asistuje třeba i dvě hodiny. Snažíme se nějak toho člověka zklidnit, aby nedošlo k napadení nebo aby nakonec neublížil i sám sobě. Byl napaden personál, dokonce si to pak vyžádalo pracovní neschopnost u některých sestřiček.“

Opilci z celého kraje končili do roku 2001 v bílinské nemocnici na záchytce. I tam si současné vedení kraje může vzít inspiraci, jak by to mohlo vypadat. „Zhruba 12 lůžek, 2 síťová lůžka a 3 izolace. Počet se pohyboval nad tisíc lidí ročně,“ vzpomíná tehdejší ekonomický náměstek nemocnice Richard Hazdra.

Zkušenosti a nápady může brát kraj v ostatních regionech. Je jedinou oblastí, kde ještě záchytka není. Nejvíc - po čtyřech - jich je ve středních Čechách a na severní Moravě.

Opilec (ilustr. obr.) | Foto: Lucie Zemanová

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček by chtěl vzhledem k rozloze regionu dvě záchytky, nejlépe v krajských nemocnicích. „Pokud by se to vůbec podařilo, tak si myslím jedna v Mostě a druhá třeba v Ústí nebo v Děčíně,“ říká.

Jednotlivé kraje provoz záchytek buď platí celý, nebo na něj přispívají. Stojí je to od dvou do osmi milionů korun ročně. Sousední Liberecký kraj, kde je záchytka od ledna, počítá se čtyřmi miliony. Za tu dobu už tam skončilo 70 lidí a také oni musí podle mluvčí liberecké nemocnice Věry Dentonové platit. Pobyt stojí tři a půl tisíce.

V ostatních krajích se poplatek pohybuje od šesti set korun do osmi a půl tisíce. I tam ho ale zaplatí jen třetina z nich. Když budou opilci končit na záchytce místo v běžných odděleních nemocnic, uvolní se ruce i čas záchranářům i lékařům.

Vedení Ústeckého kraje chce mít do konce září vzniknout konkrétní návrhy na místa a financování záchytek. Pokud budou souhlasit zastupitelé, mohly by začít fungovat za rok.

Gabriela Hauptvogelová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme