Ústecký magistrát posílá upomínky za odpad i lidem, kteří nic nedluží

Ústečanům, kteří si neuchovávají doklady, hrozí, že budou muset jeden a ten samý poplatek za svoz odpadu zaplatit dvakrát. Úředníci kvůli chybám v systému v některých případech obesílají upomínkami i těm, kteří žádný dluh nemají. Problém je, že ne všichni jsou pak schopni dokázat, že před pěti i více lety skutečně zaplatili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přeplněné popelnice, odpadky | Foto: Eva Odstrčilová

Vyhodit do popelnice a pak nechat odvézt na skládku popelářským vozem. Za likvidaci odpadků zaplatí každý Ústečan ročně povinnou pětistovku. Třeba Lucii Rubičovou ale upomínali úředníci hned dvakrát, přestože za rodinu zaplatila.

„Takže jsme jeli do města, ústřižky jsme ukázali, oni nám řekli, že mají nějaký nový systém a že se jim to nepřesypalo. Asi za tři měsíce přišla další upomínka, zase to samé, tak to nás už docela naštvalo," líčí Rubičová.

Zpětně je ráda, že si všechny doklady schovává. „Já si zaplatím popelnici, nebudu mít ústřižek a oni ji budou chtít zaplatit znova a já prostě zaplatím," podotýká. A právě to se stalo i další rodině, která žije hned ve vedlejší ulici. Pavla prozradit příjmení nechce. Obává se reakce úředníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémy s placením za odpad v Ústí nad Labem se zajímala redaktorka Petra Tachecí

„S manželem se nám stalo, že jsme našli ve schránce znovu upomínku, že jsme nezaplatili poplatek za komunální odpad za naše děti. To nám připadá jako nesmysl, protože za nás to uhrazeno bylo a my jsme to vždycky platili najednou,“ popisuje Pavla.

Jenomže rodina se stěhovala a část dokladů se přitom ztratila. Útržky zaplacených složenek, které by platbu dokázaly, nemá. „Takže jsme to pro jistu uhradili, protože jsme se báli exekucí a toho, že bychom to neměli jak dokázat," dodává Pavla. Za dvě děti a dva údajně nezaplacené roky dala rodina dva tisíce korun.

Magistrát problémy přiznává. Úředníkům se nespojily všechny zaplacené platby s konkrétními jmény a potřebují doklady dodat znovu.

„Může se stát, že na osobních daňových účtech jednotlivých poplatníků jsou nesrovnalosti, hlavně z let minulých způsobených zpětným párováním v aplikaci, které byla používána v minulých letech. V tomto případě je možné, aby občan, který má uhrazeno, dostal výzvu s upomínkovou složenkou," říká tisková mluvčí magistrátu Romana Macová.

Podle úředníků jde ale jen o ojedinělé případy. Přitom Ústečané dluží městu na poplatcích za odpad desítky milionů. „Město eviduje pohledávky celkem za 24 tisíc občanů. Pohledávky celkem za pevný komunální odpad činí asi 67 milionů," dodává Romana Macová.

Obyvatelé krajského města platili za odpad do roku 2008, pak tehdejší vedení města poplatek zrušilo. Povinnost se vrátila s nástupem současného primátora Víta Mandíka do funkce.

Petra Tachecí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme