Ústecký soud pokračuje v projednávání šesti úmrtí v rumburské nemocnici

Výpovědmi dalších zaměstnanců nemocnice pokračuje u krajského soudu v Ústí nad Labem projednávání případu šesti úmrtí v rumburské nemocnici. Obžaloba z nich viní bývalou zdravotní sestru Věru Marešovou, která podle žalobce vraždila proto, že si chtěla ulehčit práci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Marešová požádala soud o odročení, protože se podle obhájce nestihla seznámit s protokolem z minulých jednání. Soudce její žádost zamítl a vyslechl léčebně-preventivní náměstkyni, která popisovala vztahy v nemocnici i průběh úmrtí jedné z pacientek. Tu měla obžalovaná sestra usmrtit podle žaloby vysokou dávkou draslíku.

„Dozorový státní zástupce na základě provedených důkazů a vyslechnutí svědků z nemocničního personálu dospěl k závěru, že zřejmě hlavním motivem jednání obžalované bylo upřednostňování vlastních potřeb nad potřebami pacientů a snaha si ulevit od svých povinností,“ uvedl před časem ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec.

Věra Marešová, přezdívaná jako Sestra smrt či Anděl smrti. Čelí obvinění, že v průběhu čtyř let usmrtila pět žen a jednoho muže injekcí draslíku. Ta způsobila srdeční arytmii a smrt.

Věra Marešová ale vinu za smrt pacientů u soudu odmítla. „Pracovala jsem proto, abych mohla být pro své pacienty přínosem, a nikoliv proto, abych je poškozovala. Tedy abych pacientům, kteří mi byli svěřeni, poskytovala tu nejlepší odbornou péči,“ řekla před soudem.

„Ano, uvádím, že jsem byla vyškolena jako profesionální zdravotní sestra, která bere svou práci profesionálně, ale zdravě. Za ta léta to jinak nejde,“ doplnila Marešová.

Na nejasná úmrtí se přišlo loni v červnu po smrti onkologické pacientky na jednotce intenzivní péče v rumburské nemocnici. Lékař Petr Vondráček zjistil, že u zemřelé před smrtí prudce stoupla hladina draslíku, který způsobil srdeční arytmii a následně zástavu srdce.

„Zkusil jsem poslat vzorek infuze do laboratoře. Hladina draslíku v infuzi byla 0,03. Zarazilo mě, že tam nějaký draslík je, protože v této infuzi by neměl být. A pak tam vyšlo přes 70, 75 nebo 77,“dodal Vondráček.

Soud je naplánovaný na celý tento týden. V případě uznání viny hrozí ženě až doživotní vězení.

Jan Bachorík, Iva Zítková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme