Ústí nad Labem slavnostně přivítá postavy z českých pověstí, přijede i Přemysl Oráč

Hvězdné přivítání zažijí v rámci Muzejní noci v Ústí nad Labem legendární postavy ze starých českých pověstí. Řada z nich má totiž svůj původ právě na severu Čech. Ústecké muzeum tak chce nalákat na výstavu o starých bájích a pověstech. Historik muzea Martin Krska zmiňuje hlavně Přemysla Oráče ze Stadic na Ústecku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Staré pověsti české" v Muzeu města Ústí nad Labem

„Staré pověsti české" v Muzeu města Ústí nad Labem | Foto: Gabriela Hauptvogelová

„Nebude sám. Na návštěvu do Ústí nad Labem přijede i jeho žena Libuše, přijedou jeho příbuzní Kazi, Teta a další legendární postavy českých dějin jako Bivoj, Horymír i se Šemíkem, samozřejmě Praotec Čech, Krok,“ popsal historik ústeckého muzea Krska.

„My se pokusíme připravit slavnostní atmosféru. Nebude chybět červený koberec, ke kterému přijede limuzína a z ní postupně vyjdou všechny tyto slavné postavy nejstarších českých dějin,“ dodal.

Legendy pak návštěvníky provedou výstavou. Ta ukazuje i to, jak staré české pověsti ovlivňovaly umění i v dalších dobách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hvězdné přivítání zažijí v Ústí nad Labem legendární postavy ze starých českých pověstí. Ústecké muzeum tak chce nalákat na výstavu

Proto jsou jednotlivé příběhy podle Petra Maška z Národního muzea doplněny o vyobrazení hrdinů tak, jak je viděli naši předci od středověku až do současnosti.

„To ukazuje, jak s těmito mýty národ v každé době pracoval, znal je, nějakým způsobem je využíval, až skoro zneužíval. Zejména v dobách velmi těžkých k nim národ utíkal,“ vysvětlil Petr Mašek.

„Myslím, že takovým vrcholem je vysílačka Libuše, která tu také bude. Jménem Bivoj byl nazván ozbrojený transportér, který používaly československé legie na Sibiři,“ doplnil Mašek.

Ústecká Muzejní noc 2015 začíná dnes v 19 hodin večer.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme