Útočnice ze Žďáru byla obviněna z vraždy a braní rukojmích

Útočnice, která ve Žďáru nad Sázavou ubodala studenta a další lidi zranila, je obviněná z vraždy a braní rukojmích. Hrozí jí za to 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Krajské státní zastupitelství podalo návrh na její vzetí do vazby. Rozhodovat bude soud v Jihlavě. Ministryně spravedlnosti Válková připustila, že soudy mohly při propuštění žďárské útočnice z léčení pochybit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté přivádějí k jihlavskému okresnímu soudu ženu, která ubodala ve Žďáru nad Sázavou studenta a další tři lidi zranila.

Policisté přivádějí k jihlavskému okresnímu soudu ženu, která ubodala ve Žďáru nad Sázavou studenta a další tři lidi zranila. | Zdroj: ČTK

Policie žádné informace z výslechu obviněné neposkytuje, všechny podrobnosti chce podle krajské mluvčí Dany Čírtkové novinářům objasnit na tiskové konferenci zítra dopoledne.

Okresní soud v Opavě zřejmě udělal chybu, když propustil z léčení psychicky nemocnou ženu, připustila dnes ministryně spravedlnosti Helena Válková z hnutí ANO poté, co si prošla soudní spis. Soudce podle ní měl propuštění pacientky lépe zvážit a vyžádat si znalecký posudek.

Ministryně Válková si nechala poslat spis z jednání o ženině propuštění do ambulantní péče. Podle Válkové soudce pravděpodobně podcenil dokazování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Atmosféru ve škole den po hrůzném činu zachytila Hana Mikulincová

„Vyšel z vyjádření psychiatrické léčebny, dospěl bez důkladného dokazování k závěru, že lze přeměnit výkon ústavní ochranné léčby na ambulantní,“ řekla Válková.

Chybu podle ministryně nese také státní zástupce, který se proti rozsudku neodvolal. Pokud se prvotní názor ministryně potvrdí, zváží Válková kárné řízení.

Ministryně spravedlnosti Helena Válková nevyloučila, že soud nebyl při propuštění žďárské útočnice důkladný | Foto: ČTK

Pracovní skupina má zabránit opakování

Za neštěstím, ke kterému v úterý ráno došlo ve Žďáru nad Sázavou, kde šestadvacetiletá žena zabila šestnáctiletého chlapce a zranila dvě další studentky i zasahujícího policistu, mohlo být podle premiéra Bohuslava Sobotky systémové selhání státních institucí.

Vznikla proto pracovní skupina, která zváží opatření, aby se podobné neštěstí neopakovalo.

Studenti obchodní školy ve Žďáře byli dnes v péči psychologů. Mluvili s nimi o svých pocitech a celé dopoledne se neučili. Oporu jim poskytovali i jejich kantoři. Studenti se v současné době ani nechtějí chodit převlékat do šaten, kde se celá tragédie odehrála.

Jejich dnešní cesta do školy byla pro studenty žďárské střední obchodní školy krutá. Zatímco jindy je na míle daleko slyšet jejich smích, dnes ho vystřídaly vzlyky, pláč nebo tísnivé ticho.

Tragédii ve Žďáru mohlo podle Sobotky zavinit selhání státních institucí

Číst článek

První kroky kamarádů Petra, který se stal obětí útoku ženy z Ostravska, vedly k pietnímu místu, kam přinesli další a další svíčky, plyšáky, i vařečku s mašlí nebo dojemné vzkazy.

Pachatelka byla letos v únoru propuštěna z ústavní péče, kde pobývala z nařízení soudu, protože již v roce 2012 zaútočila na žáky v Havířově.

Meze trestní odpovědnosti

„Pokud pachatel věděl, co činí a mohl se ovládat, pak je trestně odpovědný a připadá do úvahy vazba a následně trest, v tomto případě až doživotní,“ řekl bývalý náměstek ministra spravedlnosti, advokát František Korbel.

„Pokud by pachatel naopak nebyl trestně odpovědný, protože nevěděl, co činí, nebo nebyl schopen se ovládat, pak je to nemocný člověk a v takovém případě patří buď do ústavního léčení.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O pohledu práva a praxe na obdobné případy mluvili advokát František Korbel a psychiatr Jiří Švarc

„A pokud by byl nebezpečný třeba pro pacienty, nebo hrozil jeho útěk, tak poté je namístě uložit mu zabezpečovací detenci. A ta může trvat prakticky neomezeně,“ zdůraznil Korbel.

„Nikoli každý si uvědomuje, že přeměna z ochranného ústavního léčení na ambulantní, je běžný krok, který vlastně nemá nic společného se současným stavem pacientky, pokud k němu došlo 9 měsíců před událostí. Média a politici si chtějí vybrat nějakého obětního beránka,“ poznamenal Jiří Švarc, primář ochranné léčby z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích.

„Vůbec nikdo se nezajímá, jak probíhala ambulantní léčba. Předpokládám, že standardně. Ale u schizofrenika nikdy nevíte, kdy se zhorší a co udělá.“

Ředitel opavské psychiatrie, kde se léčila útočnice ze Žďáru, rezignoval

Číst článek

Policista vede ženu, která v úterý ubodala ve Žďáru nad Sázavou studenta a další tři lidi zranila | Foto: ČTK

Žena pobodala ve Žďáru studenty | Foto: ČTK

Milan Kopp, Hana Mikulincová, Tomáš Bystrý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme