Už dvanáct dní propagují ‚ZTePilí‘ muži na Moravě léčbu kmenovými buňkami

Dva hendikepovaní vysokoškoláci aneb ZTePilí muži na cestách už dvanáctým dnem křižují Moravu od severu k jihu. Cílem je propagace výzkumu a léčby kmenovými buňkami a sbírka pro těžce nemocného Lubomíra Kopala z Bruntálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ZTePilí muži na cestách Miroslav Večeřa (vlevo) a David Szotkowski | Foto: Oficiální Facebook

Dnes by oba mladíci měli překročit hranice Olomouckého kraje a dojít až do Kroměříže.

ZTePilí muži mají za sebou 156 kilometrů. Zvládli i to nejtěžší – hřebeny Jeseníků. Po noci ve stanu je čeká další šestnáctikilometrová etapa. Stanování zvládají oba hendikepovaní mladíci dobře.

Přehrát

00:00 / 00:00

ZTePilí muži 12. dnem křižují Moravu od severu k jihu. „Potkáváme samé vřelé lidi,“ říká jeden z nich. Jejich cestu sleduje Blanka Mazalová

„Cítím se fajn. Není to měkká postel a nebudu mít sprchu, ale je to v pohodě. Už jsem si zvykl, na cestách jsme už čtvrtý den,“ potvrzuje mi David Szotkowski.

Oba mladíci každý den jdou, zastavují se s lidmi a dělají osvětu týkající se výzkumu a experimentální léčby kmenovými buňkami. Zatím je reakce lidí docela těší.

„Od Losin po Šumperk bylo doopravdy těžké lidi kontaktovat. Neměli moc zájem, ale od Uničova přes Olomouc až sem potkáváme samé vřelé lidi a máme samé příjemné zážitky.“

Po každodenním výkonu se večer odmění. Dnes to bude celkem prozaické.

„V cíli se odměníme dobrým odpočinkem, protože ten se po dnešním výkonu bude hodit,“ říká Mirek Večeřa.

I dalších sedm dní čeká ZTePilé muže každý den průměrně čtrnáct kilometrů. Do 12. září projdou postupně Otrokovicemi, Bílocemi, Bzencem přes Mikulčice až po Lanžhot.

Blanka Mazalová, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme