Uzavření přechodu v Dolní Poustevně ohrozí Šluknovsko. Lidé mohou přijít o práci

Od července do října má být pro auta uzavřený hraniční přechod v Dolní Poustevně na Šluknovsku. Na německé straně se bude opravovat silnice, kterou poničila povodeň v roce 2010. Podle místních by to byla pro Šluknovský výběžek katastrofa. Proti uzavření přechodu proto začali podepisovat petici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přechod Dolní Poustevna - Sebnitz | Foto: Tomáš Mařas

Ústecký kraj poslal dopis na radnici v Sebnitz a Zemské prezidium, aby se zohlednili české požadavky.

Pro obyvatele Dolní Poustevny je uzavření přechodu existenční záležitostí. Stejně jako pro obsluhu jedné z místních čerpacích stanic:

„Pokud se zavřou hranice, tak my na benzínové pumpě zavíráme taky. Tady žádná jiná práce není.“

Ani obsluha čerpací stanice nevěří tomu, že po opravě a znovuotevření se podnikání vrátí do původních kolejí:

„Tady jsou akorát potraviny, pro lidi tu jinak není nic. Až se to uzavře, tak zkrachují i tyhle krámy. Přerušit živnost, to je konečná.“

Podle provozního dvou čerpacích stanic v sousedním Vilémově Vladimíra Matějky budou škody způsobené uzavřením přechodu milionové:

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech, které způsobí uzavření přechodu v Dolní Poustevně natáčel Tomáš Mařas

„Německá klientela tvoří devadesát devět procent zákazníků. Provozoven a provozovatelů je tu dost. Benzínky, restaurace, masážní salony a kadeřnictví. Všem půjdou škody do milionů.“

Ani Vladimítr Matějka nevěří, že by po znovuotevření přechodu došlo k obnovní živností: „Možná že otevřou, ale možná jich plno zkrachuje.“

Čtyřměsíční uzavření hraničního přechodu pro automobily znesnadňuje cestu do práce těm, kteří mají možnost pracovat v sousedním Německu.

„Budu si muset najít novou cestu do práce. Asi to budu muset objíždět přes Rožany, což je třicet kilometrů navíc v jednom směru. Mám dvě auta, tak možná budu muset nechat na každé straně hranic jedno auto s tím rizikem, že mi ho někdo zničí. Každopádně budu jezdit déle a dráž,“ vypočítává komplikace způsobené uzavřením přechodu Miloš Janák.

Starosta Dolní Poustevny Miroslav Jemelka se stále snaží s německou stranou najít řešení, aby nemuselo dojít k uzavření přechodu pro automobily. Proti uzavření vznikla i petice.

„Petice vznikla tady na městském úřadu, protože známe názory lidí, kteří tady žijí. Okamžitě se k nám hlásila ostatní města i podnikatelé, kteří chtěli petici podpořit, protože se to týká severozápadní části Šluknovského výběžku. Není to věc jenom obcí, ale i podnikání, které tady když nestagnuje, tak je v útlumu,“ říká starosta.

Pod petici se podepsalo i několik set lidí ze sousedního Německa. Za první dva dny, kdy petice byla zveřejněna, se podepsalo více než 230 Němců, kteří tudy denně projíždí. Radnice v Dolní Poustevně požádala o pomoc i Ústecký kraj.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme