Uzavřený přívoz v Darové na Rokycansku koupila obec Břasy. Provoz obnoví příští rok

Obec Břasy koupila zpět od soukromníka přívoz v Darové na Rokycansku. Podnikatel letos na jaře oznámil, že s provozem unikátního technického zařízení na Berounce končí. Prám o nosnosti osm tun, který spojuje Rokycansko a severní Plzeňsko, je tak už půl roku mimo provoz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident republiky Václav Klaus se starostou Břas Janem Špilarem na přívozu v Darové | Foto: tisková zpráva, Plzeňský kraj

Vedení obce prodalo přívoz soukromníkovi před jedenácti lety.

„Od 1. dubna přestal tehdejší majitel přívoz provozovat, nejspíš z důvodu nerentability. Jakmile jsme se to dozvěděli na obci, začali jsme usilovat o nákup,“ popsal situaci kolem přívozu starosta Břas Jan Špilar.

Zastupitelé v srpnu zařízení skutečně odkoupili. Obec za přívoz, přilehlou budovu a pozemky zaplatila jeden milion korun. Teď podle starosty jedná o koncesi na jeho provozování.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osud přívozu v Darové se zajímala reportérka Monika Zettlová

„Jak Živnostenský úřad v Rokycanech, tak Státní plavební správa v Praze se nám snaží vyjít vstříc, ale termíny a podklady, které k tomu musí být, jsou trochu namáhavé, takže v letošní sezoně bohužel nejspíš v provozu přívoz nebude. Můžu slíbit, že v příštím roce se určitě rozjedeme,“ vysvětluje Jan Špilar.

Nefunguje-li spojení přes řeku, lidé z Darové do Nynic, tedy nejbližších míst u obou břehů řeky, najedou objížďkou zhruba 20 kilometrů. Prám přepravoval lidi i motoristy, přes řeku tudy vede dokonce i turistické značení.

„Používám ho 75 let a dokonce jsem ho používal, ještě než jsem byla na světě. Moje maminka jela se mnou do porodnice a při přejezdu spadla zadní kola z přívozu do řeky, takže jsem byl hned pokřtěný, když jsem ještě nebyl na světě,“ vzpomíná Josef Sinkule, rodák z Darové a zároveň majitel tamního golfového areálu.

Vodní dopravu podle něj využívali také golfisté. „Samozřejmě přívoz je pro nás velice důležitý, protože denně k nám jezdí desítky aut z druhé strany a ten svět je úplně odříznutý. Honím tady všechny i starostu jako nadmutou kozu, zatím to ale bohužel nedokázal,“ poznamenal Josef Sinkule.

Břasy mají v plánu zajistit celoroční provoz prámu, výjimkou by byla jen nepříznivá situace, například povodně nebo ledy. Přívoz se také nesmí provozovat za tmy.


Zvětšit mapu

Monika Červená, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme