V Adršpašsko-teplických skalách chybí toalety. Řešení situace se zdá být v nedohlednu

Návštěvníci Adršpašsko-teplických skal dlouhodobě porušují návštěvní řád. Největší problémy mají strážci s likvidací lidských exkrementů. Turisté jsou v tom ovšem částečně nevinně. Ve skalním městě totiž nejsou toalety a zdá se, že se to jen tak nezmění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlčí roklí lze projít mezi Adršpašskými a Teplickými skalami | Foto: Jiřina Šmídová

„Tolik fascinujících zákoutí jako v Adršpašsko-teplických skalách uvidíte jen málokde,“ láká web skaly-adrspach.cz návštěvníky.

Ti tu ovšem nenajdou jen krásy skalního města. „Kde to jen šlo, byl vidět vyšlapaný chodníček a pak plno podpapíráků,“ popisuje svůj zážitek z výletu do skal návštěvnice z Prahy.

Adršpašsko-teplické skály patří mezi nejnavštěvovanější místa Královéhradeckého kraje. Ročně si je prohlédne až několik set tisíc lidí. Toalet se však, zdá se, jen tak nedočkají.

Klasické WC nelze postavit kvůli odporu ochranářů i chybějící kanalizaci, mobilní toalety by v těžko přístupném terénu nebylo možné vyvážet.

Provozovatelé skal uvažovali o ekologických suchých záchodech, ani ty by však podle vedoucí infocentra v Teplicích nad Metují Martiny Tauchmanové situaci nevyřešily.

„V tomhle případě by se musely využívat přírodní mechanismy, což není tak jednoduché a vzhledem k rozsahu Adršpašsko-teplických skal a celých stezek, kterých je zhruba 16 kilometrů, není reálné vybudovat několik takových záchodů,“ poznamenala Tauchmanová.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme