V Albrechticích nad Vltavou představí první zrestaurované kapličky na hřbitově

Unikátní pamětihodnost mají jihočeské Albrechtice nad Vltavou. Dlouhou zeď s pětaosmdesáti výklenkovými kapličkami a výmalbou. Počasí a nesprávné zásahy lidí je velmi poničily. Albrechtickým se ale podařilo část z nich opravit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hřbitov v Albrechticích nad Vltavou | Foto: Tomáš Vodňanský

Pro potřebné finance musela obec sáhnout do vlastní kasy a využila i krajský grant. Dohromady to dalo zhruba šest set tisíc korun a díky nim prokouklo sedmnáct kapliček.

U zrodu netradičních pietních míst stál v předminulém století albrechtický farář Vít Cíza. První výklenkové kapličky nechal vybudovat pro své blízké.

„Lidem se to velmi zalíbilo a během desetiletí vyrostly takové kapličky kolem celé hřbitovní zdi. Byly tam vymalováni patroni zemřelých a o každém zemřelém složil pan farář Cíza mravoučné veršované povídání,“ přiblížil ředitel Prácheňského muzea v Písku Jiří Prášek.

Obnova všech kapliček na albrechtickém hřbitově bude ještě během na dlouhou trať. Limitujícím faktorem přitom v tomto případě není nedostatek chuti do díla, ale, jako v mnoha podobných případech, nedostatek finančních zdrojů.

Ivan Mls, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme