V Albrechticích nad Vltavou představí první zrestaurované kapličky na hřbitově

Unikátní pamětihodnost mají jihočeské Albrechtice nad Vltavou. Dlouhou zeď s pětaosmdesáti výklenkovými kapličkami a výmalbou. Počasí a nesprávné zásahy lidí je velmi poničily. Albrechtickým se ale podařilo část z nich opravit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hřbitov v Albrechticích nad Vltavou

hřbitov v Albrechticích nad Vltavou | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Pro potřebné finance musela obec sáhnout do vlastní kasy a využila i krajský grant. Dohromady to dalo zhruba šest set tisíc korun a díky nim prokouklo sedmnáct kapliček.

U zrodu netradičních pietních míst stál v předminulém století albrechtický farář Vít Cíza. První výklenkové kapličky nechal vybudovat pro své blízké.

„Lidem se to velmi zalíbilo a během desetiletí vyrostly takové kapličky kolem celé hřbitovní zdi. Byly tam vymalováni patroni zemřelých a o každém zemřelém složil pan farář Cíza mravoučné veršované povídání,“ přiblížil ředitel Prácheňského muzea v Písku Jiří Prášek.

Obnova všech kapliček na albrechtickém hřbitově bude ještě během na dlouhou trať. Limitujícím faktorem přitom v tomto případě není nedostatek chuti do díla, ale, jako v mnoha podobných případech, nedostatek finančních zdrojů.

Ivan Mls, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme