V anketě Strom roku reprezentuje Jihočeský kraj hrušeň z Dolní Radouně na Jindřichohradecku

Ještě během dneška je možné hlasovat v anketě Strom roku. Vítěz soutěže získá finanční odměnu, za kterou bude moct nechat svůj strom odborně ošetřit nebo vysadit v jeho okolí nové stromy. Jméno výherce vyhlásí Nadace partnerství 18. října. Jihočeský kraj letos reprezentuje hrušeň, která roste v Dolní Radouni na Jindřichohradecku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Navrhovatelka Petra Šelepová s dcerkou Dorotkou a manželé Němcovi, na jejichž pozemku hrušeň roste | Foto: Lenka Grossmannová

Hrušeň, která roste na pozemku manželů Němcových v Dolní Radouni, přihlásila do soutěže Strom roku Petra Šelepová z jindřichohradeckého městského úřadu.

„Byla to kolektivní akce celého odboru životního prostředí. Protože máme v evidenci skoro 70 památných stromů, nevěděli jsme, koho bychom měli nanominovat. Udělali jsme v rámci odboru malou anketu, ze které vzešla tahle hrušeň,“ vysvětluje Šelepová.

„Každý památný strom má svůj zajímavý příběh a je složité vybrat ten nejlepší, tak jsme to udělali takhle kolektivně,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o soutěžní jindřichohradecké hrušni natočila Lucie Hochmanová

Hrušeň z Dolní Radouně by v případě vítězství v anketě byla druhým jihočeským stromem, který dosáhl na zlato. Poprvé se to v roce 2008 podařilo lípě Jana Gurreho, která roste v Římově.

Jméno dostala po knězi, který u ní v 17. století vystavěl kostel a loretánskou kapli. Zapsaná je dokonce do Guinessovy knihy rekordů, protože se do jejího dutého kmene dokázalo vměstnat 51 osob.

Lidé mohou památný strom, který roste v jejich okolí nebo je zaujal na internetových stránkách www.stromroku.cz, podpořit zasláním SMS nebo podpisem hlasovacího archu.

Lucie Hochmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme