V areálu liberecké nemocnice se začne stavět heliport, na některých místech bude omezení vstupu

V areálu Krajské nemocnice v Liberci se začne se stavbou heliportu. Vybudování přistávací plochy je pro největší krajské zdravotnické zařízení nutnost, jinak by přišlo o statut takzvaného traumacentra a tím i o miliony korun od pojišťoven. Práce začnou v nejbližších dnech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fakultní nemocnice Brno-Bohunice - heliport

Fakultní nemocnice Brno-Bohunice - heliport | Foto: Zuzana Kopuletá | Zdroj: Český rozhlas

„Bohužel tyto práce dost poznamenají pohyb osob i aut v dolní části areálu nemocnice. Tam postupně bude celá spodní část na určitou dobu uzavřena. Zejména potom až začne montáž konstrukce heliportu,“ varuje ředitel nemocnice Jiří Veselka.

„Teď se začne výkopovými pracemi pro patky pilířů. Mimo areál nemocnice se začíná vyrábět konstrukce. Myslím, že na podzim by měla začít montáž,“ popisuje plánovaný průběh stavby Veselka.

První přípravy ke stavbě heliportu proběhly už na jaře. Muselo se vykácet několik stromů a přestěhovat dřevěné lavičky a prolézačky pro děti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o stavbě heliportu v areálu liberecké nemocnice zjišťovala redaktorka Eva Malá

„Celkem jsme nechali pokácet čtyři stromy. Počítáme s tím, že bychom demontovali dřevěné prvky z parku, které bychom někde uchovali a později po výstavbě heliportu je znovu nainstalovali zpátky do parčíku před chirurgií,“ popisuje mluvčí nemocnice Lukáš Gibiec.

Heliport v Liberci chybí. I těžce raněné pacienty vrtulník dopraví nejdříve na liberecké letiště. Převoz do nemocnice trvá i deset minut, upozorňuje přednosta traumacentra Richard Lukáš.

„To je věc, která je nepřirozená. Věřte, kdybych tam měl někoho svého, tak budu schnout strachy, co se všechno může přihodit. Pacient tam jde z rukou do rukou. Ti, kteří ho v nemocnici ošetřují, jsou až čtvrtí, kteří se s ním setkají,“ říká Lukáš a pokračuje:

„První je posádka, která přijede na místo a zjistí, že ten úraz je tak závažný, že zavolá vrtulník. Posádka vrtulníku je druhá. Třetí je posádka sanity, která jede pro toho člověka na letiště a teprve čtvrtí jsou zdravotníci, kteří se můžou věnovat člověku. Ztráta času a kontinuity péče je nepříjemná a svým způsobem nebezpečná,“ vysvětluje přednosta traumacentra.

Budovaný heliport ale není podle náměstkyně hejtmana pro resort zdravotnictví Zuzany Kocumové ze Změny pro Liberecký kraj ideálním a konečným řešením.

„Mělo by dojít k nějakému komplexnímu řešení právě třeba na střeše urgentního příjmu, který by měl být jednou vybudovaný,“ míní Kocumová.

Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme