V Aši bojují lidé za záchranu gymnázia a střední odborné školy. Kraj je ale prý rušit nechce

Obyvatelé Aše na Chebsku opět bojují za záchranu gymnázia a střední odborné školy. Zařízení se prý objevilo na seznamu škol, které chce Karlovarský kraj zrušit. Lidé začali sepisovat petice a na hejtmanství zamířila i Ašská iniciativa, která poukazuje na důsledky uzavření školy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podle vedení kraje ale k žádnému zrušení zařízení nedojde, naopak můžou obyvatelé města čekat od politiků větší podporu.

„Jsme tím pobouřeni, protože ta situace se opakuje. My tady v Aši nemůžeme svobodně dávat naše děti na gymnázium, které nám někdo co dva tři roky ruší,“ stěžuje si Alena Žohová.

Podle ní je navíc Ašsko specifickým územím, vzdálené od větších měst. Dojíždění dětí za vzděláním by tak mohlo představovat velký problém.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o zrušení škol v Karlovarském kraji natočila Andrea Strohmaierová

„Pro děcka, která jsou z přilehlých obcí, už je problém se dostat do Aše. Dovolím si říct, že jim bude znemožněn přístup ke vzdělání,“ dodává.

Aší putovala i petice, kterou podepsalo přes pět tisíc lidí, město má přitom něco málo přes 13 tisíc obyvatel. Podle Aleny Žohové to svědčí o tom, že lidé opravdu nechtějí o své gymnázium i střední odbornou školu přijít a udělají pro záchranu cokoli.

Starosta města Dalibor Blažek uvedl, že za celým problémem stojí chybějící koncepce rozvoje středního školství v Karlovarském kraji. Ta musí reagovat na klesající počet žáků a tomu přizpůsobit nabídku oborů v kraji, které by si v jednotlivých školách neměly konkurovat.

Málo peněz na modernizaci

Budova gymnázia není v dobrém stavu, kraj sem moc peněz na modernizaci v minulosti nedával. Podle Dalibora Blažka to svým způsobem mohlo svědčit o připravovaném zrušení zařízení, což prý jeden z krajských politiků před lety dokonce naznačil.

„Na zastupitelstvo přijel člen rady a řekl, že se rada rozhodla, že tuto školu nechá vyhnít,“ uvádí Blažek.

Že je škola ve špatném stavu, potvrzuje i krajský náměstek pro školství Václav Sloup. Poté, co se do školy přijel podívat, nevěřil svým očím. Podle jeho slov byla ve škole zatlučená dřevěná okna a protečená střecha.

Karlovarský kraj se ale školu rušit nechystá, naopak ji chce více podporovat. Podle Sloupa tato oblast střední školu nutně potřebuje.

Vedení zařízení musí teď najít takové obory, které by střední odbornou školu naplnily a tím ji společně s gymnáziem ekonomicky udržely. Více peněz do modernizace zařízení by mohl přinést i prodej objektů, které gymnázium a střední odborná škola v podstatě nepotřebuje.

„Pan ředitel sestěhuje gymnázium do jedné budovy, k tomu bude používat tělocvičnu a budovu, kde jsou některé učebny a jídelna,“ vysvětluje Sloup.

Ředitel školy Petr Jelínek už má představu o tom, jak bude postupovat při hledání nových oborů. Osloví prý během srpna jak zaměstnavatele, tak žáky základních škol, aby zjistil, o jaké obory je na Ašsku zájem.

Důležité podle něj je, že existuje podpora od Karlovarského kraje a že škola bude nakonec zachována.

Andrea Strohmaierová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme