Česko 5:0 Lotyšsko

V Bakově nad Jizerou nově zrekonstruovali místní knihovnu a muzeum

V Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku otevřeli nově zrekonstruovanou knihovnu a také muzeum. Jednu z největších investičních akcí města se podařilo zrealizovat pomocí evropských peněz. Knihovnu i muzeum najdou návštěvníci v budově staré školy naproti kostelu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní otevření knihovny a muzea v Bakově nad Jizerou | Foto: Jana Huzilová

„Když část toho boxu vyklopíte, objeví se vám starší čísla časopisu, to je pro lidi docela šikovné. Další novinkou je rohové sezení, které jsme navrhli za účelem besed, které tady probíhají pro děti i pro dospělé,“ představuje novinky zrekonstruované bakovské knihovny její vedoucí Taťána Dvořáková. Upozorňuje také na nový výpůjční pult, který je nyní čelně proti člověku, který přijde do knihovny.

„Tento projekt byl zajímavější, nebyla to prostá oprava čehosi. Hráli jsme si s interiérem, s věcmi, které pro člověk hodně znamenají. Nejen z důvodu historie, která je tady hodně zajímavá, ale i z důvodu třeba návštěvníků knihovny,“ prozrazuje o projektu zhruba za pět milionů korun starostka Bakova nad Jizerou Jana Štěpánová z ODS.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zrekonstruovanou knihovnu a muzeum v Bakově nad Jizerou si prohlédla také reportérka Jana Huzilová

„Celkové náklady byly pět milionů dvě stě tisíc korun, z čehož 4 miliony a asi 150 tisíc dala Evropská unie. Nám to strašně moc pomohlo, protože víme, že bychom pět milionů do této budovy dát nemohli,“ vyzdvihuje starostka přínos evropských peněz.

Do knihovny budou chodit nejvíce zdejší školáci a děti z mateřské školy. „Myslím si, že Bakov je v těchto projektech na vysoké úrovni, že se nám tady podařilo udělat už spoustu takových pěkných věcí, takže jsem ráda, že to v knihovně je takhle zvelebené a pěkné,“ říká ředitelka tamní mateřinky Dagmar Vlastová.

„Mimo jiné chodíme i s dětmi a je dobře, že to prostředí pro děti je takhle uzpůsobené. To určitě podpoří čtenářskou gramotnost u dětí a zájem o knížky,“ oceňuje zrekonstruované prostory knihovny.

To už první návštěvníci stoupají po starých opravených dřevěných schodech do zrekonstruovaného muzea. „Muzeum bylo otevřeno už v roce 2002 v takových primitivních a chudých podmínkách, protože nebyl dostatek peněz. To, co zatím vidím, je jiné pojetí, než jak já jsem to před deseti lety dělal, a vítám to,“ nešetří chválou bakovský historik Vladimír Bednář.

„Knihovna je otevřena ve stejném čase, jako byla, to znamená pondělky, středy a pátky jsou půjčovní dny a muzeum bude otevřeno od dubna,“ informuje na závěr o provozu knihovny a muzea její vedoucí Taťána Dvořáková.

Jana Huzilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme