V Berounce v Plzni se udusily stovky ryb, kvůli úbytku kyslíku

Téměř tři tuny ryb, od malého plůdku po kapitální kusy, uhynuly dnes v řece Berounce v Bukovci na okraji Plzně. Podobná situace se v místě nestala poprvé. V posledních devíti letech je to asi třetí podobný masivní úhyn ryb, který nastane vždy za podobné situace – po silnějším dešti, který následuje po déletrvajícím suchu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kapři | Foto: stock exchange

Při měření odborníci zjistili, že ryby se udusily, v místě nadjezí nad vodní elektrárnou v Bukovci byl z vody téměř absolutně odčerpán kyslík.Došlo tam k poměrně drastickému, až osmdesátiprocentnímu úhynu kompletně celé rybí obsádky, 15 až 30 metráků ryb.

„Zřejmě to asi nepobrala všechno čovka a část výplachu z kanálů se dostala přímo do Berounky. Biologický život tam během krátké doby vyčerpal prakticky veškerý kyslík, takže kompletní rybí osádka, která se nacházela v Berounce, se udusila,“ popsal rybářský hospodář Jaroslav Vogl.

Mezi mrtvými rybami byli i patnáctikilogramoví kapři, dále sumci, amuři, tolstolobici, plotice, cejni či úhoři. O úhynu informoval rybářský svaz dnes ráno rybář. Na místo přijeli hasiči, policie, pracovníci magistrátu i Povodí Vltavy.

Kritické místo je asi na 300 metrech toku, v nadjezí podle Vogla naměřili v litru vody jen 0,1 miligramu kyslíku. Podle průzkumů je pro přežití kaprovitých ryb hraniční obsah kyslíku alespoň dva miligramy v litru vody, lososovité ryby vyžadují ještě více okysličenou vodu.

Kvůli stovkám mrtvých nebo po vzduchu lapajících ryb musel provozovatel odstavit vodní elektrárnu v Bukovci. Vodohospodáři pustili z přehrady České údolí na opačné straně Plzně více vody. Větší průtok zvýší obsah kyslíku v místě, aby nepokračoval dál úhyn. I tak rybáři odhadují škodu na zhruba 120 tisíc korun. Mrtvé ryby budou muset rybáři po toku řeky posbírat.

Monika Červená Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme