V Beskydech začala generální oprava nádrže Šance. Při povodních bude bezpečnější

Beskydská přehrada Šance se změnila ve staveniště. Po letech plánování a příprav tam začala dlouho očekávaná generální rekonstrukce. Vyjde na bezmála 440 milionů korun a bude trvat tři roky. Největší změny se dočká přeliv hráze, který má zlepšit ochranu okolí před ničivými povodněmi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hladina ve vodní nádrži Šance je na historickém minimu

Hladina ve vodní nádrži Šance je na historickém minimu | Foto: Kateřina Daňková

„Přeliv pojme zhruba 140 kubíků vody za vteřinu. Po rekonstrukci by to měl být dvoj až trojnásobek.“ říká hlavní hrázný Milan Katauer.

Přehrada Šance slouží také jak zásobárna pitné vody pro široké okolí. Po rekonstrukci by měla ustát i desetitisíciletou vodu. Kromě přelivu se opravy dočká i koruna hráze, zmodernizuje se řídící systém, zabezpečení a nová bude i okolní infrastruktura.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na přehradě Šance natáčela Kateřina Daňková

Po dobu stavby se k nádrži nedostane veřejnost. Stavební práce by ale neměly chod nádrže nijak výrazně narušit.

„Většina zemních prací, které by mohly vodu znečistit, by mohly probíhat mimo vlastní zátopu. Jen oprava koruny hráze a bezpečnostního přelivu bude v sousedství vodní hladiny, která bude ale snížená,“ ujišťuje obchodní ředitel Povodí Odry Čestmír Vlček.

Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme